niedziela, 28 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Młodzi koszykarze zawładnęli żarskim rynkiem. Trwa turniej 3×3 Basketball Żary

    Będzie gorąco na „Jancarzu”. Dosłownie i w przeności

    fot. Paweł Górski

    Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

    grafika: Facebook/Wataha Zielona Góra

    Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

    Arkadiusz Kirchner zwycięzcą czerwcowego finału SKS

    Podsumowano sezon w Basket 4 Kids

    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Młodzi koszykarze zawładnęli żarskim rynkiem. Trwa turniej 3×3 Basketball Żary

    Będzie gorąco na „Jancarzu”. Dosłownie i w przeności

    fot. Paweł Górski

    Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

    grafika: Facebook/Wataha Zielona Góra

    Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

    Arkadiusz Kirchner zwycięzcą czerwcowego finału SKS

    Podsumowano sezon w Basket 4 Kids

    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

W przyszłym roku Polska wyda 186,6 mld zł na obronność

PAP PAP
2024-10-04 14:04
Fot. 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana/FB

Fot. 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana/FB

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił w piątek, że w przyszłym roku Polska przeznaczy 186,6 mld zł na obronność, co odpowiada 4,7 proc. PKB. Zarzucił poprzednikom z rządu PiS niedoszacowanie podpisanych przez nich kontraktów na ok. pół biliona zł.

Szef MON podczas podsumowania dotychczasowej działalności podkreślił, że trzy główne zasady przyświecające ministerstwu pod jego kierownictwem to: budowanie wspólnoty narodowej, siła w sojuszach i dobrze funkcjonująca, zmodernizowana armia. 

Wskazał na wzrost wydatków na obronność. Jak mówił: w 2023 r., kiedy PiS oddawał władzę, wynosiły one 137 mld zł, w tym roku nastąpił wzrost do 158,8 mld zł, a w przyszłym roku zaplanowano 186,6 mld zł, co będzie stanowić 4,7 proc. PKB. 

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że suma wydatków na zbrojenia jest polisą ubezpieczeniową państwa.

– Niektórzy mówili, że będziemy likwidować, zwijać armię, zmniejszać jej liczebność, zmniejszać wydatki. Niektórzy dzisiaj próbują to jeszcze powiedzieć, ordynarnie kłamią

– powiedział szef MON. 

Zarzucił poprzednikom z rządu PiS niedoszacowanie podpisanych przez nich kontraktów zbrojeniowych na ok. pół biliona zł.

– Mówimy o gigantycznej dziurze, którą zastaliśmy; nazywamy ją „dziurą Błaszczaka”

– stwierdził Kosiniak-Kamysz. 

Według niego, poprzedni szef MON Mariusz Błaszczak nie zabezpieczył środków na infrastrukturę potrzebną dla nowego sprzętu, np. hangary dla samolotów, odpowiednie wyposażenie dla zakupionych samolotów FA-50, nie były wynegocjowane kwestie związane z offsetem, nie zadbano też o szkolenia załóg i personelu technicznego. 

Zarzucił też poprzedniemu kierownictwu MON niedofinansowanie działań żołnierzy służących na granicy z Białorusią. Dodał że obecne kierownictwo pracuje nad „zasypywaniem tej dziury”, czemu służy m.in. zwiększanie budżetu na obronność. 

Wicepremier podkreślił, że obecna władza nie chce zrywać kontraktów zawartych przez poprzedników, lecz mimo trudności doprowadzić do ich realizacji. 

Odnosząc się do kwestii zakupów sprzętu w Korei Południowej, szef MON wskazał na niedawną wizytę wiceministra odpowiedzialnego za zbrojenia Pawła Bejdy w Korei Płd., gdzie negocjował on m.in. warunki polonizacji zamawianych tam czołgów K2. 

– Był plan, że dopiero drugie pół z tysiąca zamówionych czołgów będzie polonizowane (mowa m.in. o produkcji maszyn w Polsce – PAP). A my już teraz w kolejnej transzy, którą chcemy podpisać, na drugie 180 czołgów (..), chcemy, by 1/3 była spolonizowana. Udało się przyspieszyć proces polonizacji, to są efekty ostatnich spotkań

– powiedział Kosiniak-Kamysz. 

Zaznaczył, że zwiększone zostały limity powołań do zasadniczej służby wojskowej. Dodał, że za obecnych rządów liczebność polskiej armii przekroczyła 200 tys., a do końca roku osiągnie 207,5 tys. 

Kosiniak-Kamysz przekazał też, że od 13 grudnia ub.r. zostało zawartych ok. 100 umów wraz z aneksami i opcjami o wartości ok. 120 mld zł, z czego znaczną część realizuje polski przemysł zbrojeniowy. Zapowiedział, że do końca roku zawartych będzie ok. 150 umów. 

Wiceminister Bejda podał, że zawarte umowy dotyczą m.in. zakupu 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache, 4 aerostatów Barbara, 6 tys. sztuk granatników Carl Gustaf M4, 486 transporterów rozpoznawczych KLESZCZ. 

Poinformował, że do końca roku zostanie zawarta umowa m.in. na amunicję do czołgów Abrams i umowa wykonawcza numer 2 na czołgi k2. 

Bejda zwrócił się też z pytaniem do Błaszczaka, komu służą jego wpisy w mediach społecznościowych, „komentarze, które przymuszają, by jak najszybciej zawierać umowy”. Zarzucił, że poprzedni minister obrony zawierał kontrakty pośpiesznie, bez offsetu, nie dostosowując ich do potrzeb polskiego wojska. Dodał, że Błaszczak zamówił śmigłowce Fa50 jako szkoleniowe, bez amunicji. 

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował o działaniach dotyczących realizowanego we wschodnie części kraju projekcie Tarczy Wschód. Oświadczył, że w ciągu 3 tygodni będą przeprowadzone pierwsze testy elementów tarczy na poligonach wojskowych. Dodał, że jeszcze w tym roku rozpoczęta zostanie budowa pierwszych elementów tarczy na granicy północnej i wschodniej RP. 

Tomczyk powiedział też o operacji „Szpej”, która polega na zwiększeniu zakupów sprzętu indywidualnego żołnierzy. Zapowiedział m.in. wymianę wszystkich hełmów stalowych na kevlarowe przed końcem tego roku. 

Wiceminister Stanisław Wziątek dodał, że przebywał z żołnierzami służącymi na granicy i wie, jakie są ich potrzeby.

– To, co w tej chwili realizujemy, także w operacji „Szpej” to jest odpowiedź na potrzeby żołnierzy. Na lepsze umundurowanie, lepsze przygotowanie, lepsze uzbrojenie, a tym samym lepszą realizację zadań

– podkreślił. 

Zauważył, że wojsko musi otworzyć się na żołnierzy, którzy odeszli ze służby. Poinformował, że od 12 grudnia ub.r. do 29 września br. przyjęto do zawodowej służby wojskowej ponad tysiąc żołnierzy, którzy odeszli lub zostali zwolnieni. 

Wiceminister Paweł Zalewski stwierdził, że „dziura Błaszczaka” występowała także w relacjach z sojusznikami Polski. Jak mówił, obecna ekipa odbudowuje zaufanie partnerów, poprawiła m.in. relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

– Ukończono tworzenie bazy systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Ta baza stała się elementem systemu obrony powietrznej całego NATO

– powiedział. 

Wiceminister podkreślił też, że współpraca z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami, z innymi państwami jest – obok kluczowych relacji ze Stanami Zjednoczonymi – podstawą bezpieczeństwa. Dodał, że Polska rozwija też współpracę z krajami bałtyckimi. Zapewnił, że nadal będziemy wspierać Ukrainę.

Polecamy

LUBUSKIE

Lubuska brygada terytorialsów od listopada. Trwa dyskusja o lokalizacji

4 października 2024

 Koniec listopada tego roku. To data oficjalnego rozpoczęcia funkcjonowania lubuskiej brygady terytorialsów. Do tej pory nasz region nie miał swojej formacji,...

Czytaj więcejDetails

Terytorialsi o operacji „Feniks”

3 października 2024
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej/FB

Sejm przyjął ustawę ws. wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT

1 października 2024

Kolejni ochotnicy na szkoleniu w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

30 września 2024

Operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów

23 września 2024
Tagi: wojsko polskieministerstwo obrony narodowejobronnośćżołnierzepkbwicepremier, szef mon władysław kosiniak-kamysz4 procent pkb

Czytaj również

fot. SOSW Międzyrzecz
LUBUSKIE

Społeczny rozwój w powiecie międzyrzeckim

28 czerwca 2026

Starostwo powiatowe w Międzyrzeczu chce rozwijać kompetencje zawodowe uczniów ze specjalnymi potrzebami i podnosić kwalifikacje nauczycieli. Może to robić, bo...

Fot. Pixabay
LUBUSKIE

W Słubicach padł nowy rekord czerwca w Polsce

27 czerwca 2026

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w...

Fot: P. Seńków
LUBUSKIE

Stowarzyszenie Bunkrowa zorganizowało wspólny mecz

27 czerwca 2026

Sportowa rywalizacja, integracja i dobra zabawa. Stowarzyszenie Bunkrowa ze Świdnicy zorganizowało otwarty mecz piłki nożnej. Udział w nim mógł wziąć...

fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Absolutorium kierunku lekarskiego UZ

27 czerwca 2026

84 absolwentów kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego odebrało dyplomy i złożyło przyrzeczenie lekarskie. Dzisiejsze absolutorium oficjalnie zakończyło ich podstawowe...

fot. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie
LUBUSKIE

Najstarszy tramwaj znów na gorzowskich torach

27 czerwca 2026

Od dziś na torowiska wyjeżdża najstarszy, gorzowski tramwaj. Zabytkowa bimba typu 4N (nr boczny 100), na zmianę z dwoma tramwajami Konstal 105,...

fot. Krzysztof Filmanowicz
LUBUSKIE

Raport o stanie Zielonej Góry. Władze bronią dokumentu, opozycja krytykuje

27 czerwca 2026

Raport o stanie miasta będzie jednym z najważniejszych tematów wtorkowej sesji Rady Miasta Zielona Góra. Dokument, nad którym radni będą...

najnowsze z Lubuskiego

Fala upałów. Ważny apel policji do mieszkańców

Nowe ulice powstaną w Kargowej

Społeczny rozwój w powiecie międzyrzeckim

Finał ćwiczenia „Home run” z udziałem brytyjskich studentów w Żaganiu [ZDJECIA]

Politycznie o stosunkach z Ukrainą

W Słubicach padł nowy rekord czerwca w Polsce

Jeden samochód spłonął, a drugi uderzył o drzewo – dwa zdarzenia drogowe poza Gorzowem

Stowarzyszenie Bunkrowa zorganizowało wspólny mecz

Sukces pracowników Radia Zachód i Radia Zielona Góra na festiwalu „Stachuriada”

Młodzi koszykarze zawładnęli żarskim rynkiem. Trwa turniej 3×3 Basketball Żary

popularne

  • fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wyróżnienia Michelin wspierają turystykę kulinarną. Gwiazdkę zdobyła restauracja w Lubuskiem

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Mało chętnych w konkursie LGD

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Sukces pracowników Radia Zachód i Radia Zielona Góra na festiwalu „Stachuriada”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj