Sejm uchwalił we wtorek (1 października) nowelizację, która ma ułatwić rozpoczęcie służby w policji i straży granicznej. Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę wakatów.
Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Za nowelizacją zagłosowało 410 posłów, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
W myśl nowych przepisów absolwenci klas mundurowych będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do policji i SG. Nowela przewiduje odrębne postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby w policji lub w straży granicznej, którzy złożyli podanie o przyjęcie przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum). Kwalifikacja takich kandydatów nie będzie obejmowała testu wiedzy. Ponadto będą oni zwolnieni z testu sprawności fizycznej, jeśli uzyskają pozytywny wynik testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym.
Ustawa zakłada także odrębną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego dla byłych funkcjonariuszy policji lub straży granicznej, z uwagi na doświadczenie i nabyte kwalifikacje zawodowe. Przykładowo, w przypadku kandydatów, którzy mają co najmniej stopień w korpusie oficerów młodszych policji, nie będzie cenzusu czasowego związanego z pozostawaniem poza służbą. Dodatkowo kandydaci ci nie będą przechodzili testu sprawności fizycznej.
Celem nowelizacji jest zwiększenie liczby przyjęć do służby. Według MSWiA liczba wakatów w policji w marcu 2024 r. wynosiła blisko 16,3 tys.; z kolei liczba stanowisk nieobsadzonych w straży granicznej to ponad 2,1 tys. wakatów.
Czytaj także:
Nadodrzański Oddział SG ma 50 wakatów, trwa nabór chętnych na funkcjonariuszy
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim w 2024 r. przyjął do służby 45 kandydatów i nadal ma 50 mundurowych etatów do obsadzenia – poinformował we wtorek (20 sierpnia)...
Czytaj więcejCzytaj także:
Ile zarabia policjant? Znamy stawki i dodatki
Policjant, który jeszcze nie ukończył szkolenia podstawowego i nie skończył 26. roku życia, może zarobić ponad 6 tys. zł, a po szkoleniu jego uposażenie może wzrosnąć do 6,9 tys. - wynika z informacji przekazanych PAP przez Komendę Główną Policji....
Czytaj więcejCzytaj także:
Szukasz pracy? Policjanci zapraszają w swoje szeregi
Lubuscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu. Jeśli ten szczególny rodzaj misji wobec społeczeństwa budzi Twoje zainteresowanie – nie czekaj. Złóż wymagane dokumenty i rozpocznij rekrutację. W tej...
Czytaj więcej