Powoli stabilizuje się sytuacja powodziowa na lubuskim odcinku Odry. Fala wezbraniowa mija Cigacice. Ma obecnie 645 centymetrów.
Arkadiusz Kaniak z lubuskiej straży pożarnej mówi, że rzeka jest spokojna. W ostatnich godzinach nie notowano poważniejszych akcji.
We wtorek rano w woj. lubuskim stany alarmowe były przekroczone na siedmiu wodowskazach – sześciu na Odrze i jednym na Bobrze.
Stan alarmowy na Odrze w Nowej Soli był przekroczony o 191 cm, w Nietkowie o 242 cm, w Cigacicach o 245 cm, w Połęcku o 175 cm, Białej Górze o 26 cm i w Słubicach o 20 cm. Na Bobrze poziom alarmowy był przekroczony o 140 cm w Starym Raduszcu koło Krosna Odrzańskiego, gdzie ta rzeka wpada do Odry.
Zgodnie z prognozami IMGW fala powodziowa jest długa, a przez co może przemieszczać się przez region przez kilka dni. To sprawia, że wały są mocno obciążone naporem wody. Dlatego też służby apelują, aby bezwzględnie stosować się do obowiązującego zakazu wchodzenia na wały i obiekty hydrotechniczne.
Następnymi większymi miastami na drodze fali powodziowej na środkowym odcinku Odry w woj. lubuskim są: Krosno Odrzańskie, Słubice i Kostrzyn Nad Odrą.
Wciąż utrudnienia wywołane powodzią na drogach krajowych i wojewódzkich. Ruch wahadłowy obowiązuje na DK 27 w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie doszło do obsunięcia nasypu. Na DK 29 na moście przez Odrę w Krośnie Odrzańskim obowiązuje zakaz tranzytu ciężarowego.
Policja zamknęła drogę wojewódzką 278 Szklarka Radnicka – Będów z uwagi na możliwość przelewania się wody. Do odwołania nieczynna jest trasa 292 na odc. Bytom Odrzański-Drogomil. Wciąż nie przejedziemy drogą 321 Przyborów – Siedlisko, a także drogą 315 Nowa Sól – Przyborów. Alternatywne trasy prowadzą przez Głogów lub Milsko. DW 324 zamknięta na odcinku Dryżyna do granicy województwa dolnośląskiego. Nieprzejezdna jest również droga 325 na odc. Siedlisko – Dębianka.