Narendra Modi w Belwederze. Pierwsza wizyta premiera Indii w Polsce od 45 lat.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Fot. PAP/Leszek Szymański

Po godz. 14 prezydent Andrzeja Dudy przywitał w Belwederze premiera Indii Narendrę Modiego; w planach spotkanie liderów „w cztery oczy” oraz rozmowy delegacji. Wcześniej indyjski premier spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.

Wcześniej w KPRM Modi spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas wypowiedzi dla mediów premierzy poinformowali o podjęciu decyzji podniesienia relacji polsko-indyjskich do poziomu partnerstwa strategicznego. Podkreślili także m.in. istotę poszerzania współpracy gospodarczej między Indiami a Polską, a premier Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie. 

Po spotkaniu z prezydentem – jak informowała indyjska ambasador – premier Modi spotkać ma się też z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach – w tym przedsiębiorstwa z branży IT. 

Ma też w planach spotkanie z kapitanami męskiej i żeńskiej drużyny kabaddi – jednego z najstarszych i najpopularniejszych sportów w Indiach. 

Także na czwartek, jak przekazała ambasador Indii, premier Modi ma zaplanowane spotkanie z b. wicepremierem i b. ministrem finansów, ekonomistą Leszkiem Balcerowiczem. 

Wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.

Donald Tusk: chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami

Chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami i to w bardzo różnych wymiarach; nieprzypadkowo rozmawialiśmy z premierem Indii o intensyfikacji naszej współpracy w zakresie przemysłu obronnego – mówił w czwartek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem indyjskiego rządu Narendrą Modim.

– Chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami i to w bardzo różnych wymiarach. Nieprzypadkowo rozmawialiśmy o intensyfikacji naszej współpracy jeśli chodzi o przemysł obronny

– powiedział Tusk zapewniając, że widzi wiele wspólnych możliwości „autentycznej synergii” w tym zakresie. 

– Jesteśmy gotowi jako Polska uczestniczyć w modernizacji sprzętu wojskowego. Mamy ku temu kwalifikacje, firmy, możliwości technologiczne

– podkreślił szef polskiego rządu. 

Zapewnił, że cieszy się na ofertę bliskiej współpracy w przemyśle obronnym, w tym również jeśli chodzi o możliwości wykorzystywania najnowocześniejszej technologii. Przypomniał też, że Indie są światowym liderem w dziedzinie AI. W tym kontekście szef polskiego rządu dziękował za zaproszenie dla Polaków, polskich firm i naukowców do Indii. 

Tusk wyraził przekonanie, że dobre efekty przyniesie również współpraca w kwestii transformacji energetycznej. Premier dziękował ponadto za ofertę współpracy w dziedzinie produktów spożywczych i rolnych. Poinformował przy tym, że doszli do porozumienia, iż można zwiększyć obecność polskich produktów na rynkach indyjskich oraz produktów indyjskich na rynku polskim. 

Ponadto szef polskiego rządu poinformował premiera Indii o nowej polskiej polityce wizowej, która – jak stwierdził – „polega na przywróceniu pewnego porządku”.

– Dziękuje za zrozumienie tych działań, nie są one w żaden sposób wymierzone w Indie czy obywateli indyjskich

– zapewnił Tusk.

Premier: szef rządu Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie

Premier Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny w Ukrainie; jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą odegrać tu bardzo poważną, pozytywną rolę – powiedział w czwartek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem rządu Indii Narendrą Modim.

Tusk zaznaczył, że Polska i Indie wyniosły swoje relacje do poziomu partnerstwa strategicznego.

– Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach

– powiedział premier. 

Dodał, że on i szef rządu Indii wyjaśnili swe stanowiska w sprawach, które „emocjonują dziś cały świat”.

– Bardzo się cieszę, że pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą tutaj odegrać bardzo poważną rolę, i pozytywną rolę

– powiedział Tusk. 

Zaznaczył, że ta deklaracja nabiera szczególnego znaczenia w związku z tym, że kilkanaście godzin premier Indii będzie gościł w Kijowie.

– Co do tej wizyty wszyscy mamy przekonanie, że może mieć też historyczny charakter

– oświadczył szef polskiego rządu. 

Tusk przypomniał, że wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70. rocznicę nawiązania stosunków polsko-indyjskich i 45 lat od ostatniej wizyty szefa indyjskiego rządu w Warszawie. Podkreślał tradycyjnie dobre relacje pomiędzy oboma krajami i brak konfliktu interesów. 

Premier zaznaczył, że historia nauczyła oba narody jak ważne jest „szanowanie reguł, granic, integralności terytorialnej, suwerenności państw, rządów prawa”. Wskazywał, że cały świat podziwia Indie za „niezmiennie demokratyczny charakter rządów”, co – jak zauważył – nie jest czymś powszechnym w tamtej części świata.

Premier Modi: postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego

Polska i Indie świętują 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego – powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

– Dzisiejszy dzień ma szczególne znaczenie dla naszych wzajemnych relacji. Indyjski premier składa wizytę w Polsce po raz pierwszy od 45 lat. Mam szczęście, że przyjeżdżam z tą wizyta i to na początku mojej trzeciej kadencji

– powiedział Modi. 

Przypomniał, że Polska i Indie świętują 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

– Z tej okazji postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego. Relacje między Indiami i Polska opierają się na wspólnych wartościach takich jak demokracja i praworządność

– mówił premier Indii. 

Stwierdził, że „kraje jak Polska czy Indie, które wierzą w człowieczeństwo, muszą zacieśniać współpracę” w zapobieganiu terroryzmowi; inny obszar kooperacji to przeciwdziałanie zmianom klimatu.

– Łączymy i będziemy łączyć nasz potencjał na rzecz zielonej przyszłości

– zapewnił Modi. 

Nawiązując do rozpoczynającej się w styczniu 2025 r. polskiej prezydencji w UE wyraził przekonanie, że „wsparciem Polski Indiom uda się wzmocnić relacje z całą UE”. Modi powiedział, że „Indie i Polska zawsze koordynowały stanowiska na forach międzynarodowych”; wyraził też przekonanie, że obecne wyzwania wymagają reform ONZ i innych instytucji międzynarodowych. 

– Sytuacja w Ukrainie i całej Azji zachodniej budzi zaniepokojenie. Wierzymy, że nie ma takiego problemu czy konfliktu, który da się rozstrzygnąć na polu walki. Wspieramy dialog i wysiłki dyplomatyczne na rzec możliwie najszybszego przywrócenia pokoju i stabilności

– zadeklarował premier Indii. 

Ponadto Modi oświadczył, że mobilności pracowników ma sprzyjać uzgodnione porozumienie w sprawie zabezpieczenia społecznego. Z kolei – jak mówił – polska tradycja studiów indologicznych, zainteresowanie kulturą, językiem, cywilizacją Indii, to „silny fundament dalszej współpracy”, której przejawem ma być zapowiedziany program wymiany młodzieży. Program, ustanowiony dla upamiętnienia maharadży Jama Saheba z Nawangaru, ma co roku objąć 20 osób. 

Premier Indii podziękował także za pomoc okazaną przez Polskę indyjskim studentom, którzy w 2022 roku utknęli w Ukrainie z powodu wybuchu wojny.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Bonikowska: strategiczne partnerstwo Polski i Indii podwyższy rangę stosunków dwustronnych

Strategiczne partnerstwo Polski i Indii podwyższy rangę naszych stosunków i wypełni je treścią, m.in. poprzez nasilenie współpracy gospodarczej, inwestycje, rozwój wymiany naukowej i kulturalnej; zawarcie takiej umowy powinno być efektem wizyty premiera Indii – uważa prezes CSM dr Małgorzata Bonikowska.

W środę po południu (21 sierpnia) do Warszawy przybył premier Indii Narendra Modi. W czwartek spotyka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem, będzie też rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Wiceszef MSZ Władysław T. Bartoszewski poinformował w środę o zamiarze Polski zawarcia partnerstwa strategicznego z Indiami, czyli porozumienia obejmującego „kontakty polityczne, biznesowe, naukowe oraz w sferze kultury”. 

– Podpisanie strategicznego partnerstwa oznacza podwyższenie rangi naszych stosunków i wypełnienia ich treścią, m.in. poprzez intensyfikację współpracy gospodarczej, inwestycje, rozwój wymiany naukowej, akademickiej i kulturalnej. Dziś to wszystko się dzieje, ale w niewielkiej skali. Potencjał Indii jest ogromny, tak jak one same

– powiedziała PAP Bonikowska. 

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych zaznaczyła, że zawarcie umowy o partnerstwie strategicznym powinno być bezpośrednim efektem wizyty premiera Indii w Polsce. 

Bonikowska przypomniała, że Unia Europejska ma strategiczne partnerstwo z Indiami od 2004 roku, zatem, jej zdaniem, „objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. sprzyja nawiązaniu bilateralnego strategicznego partnerstwa Polska-Indie”.

– Przypomnę jednocześnie, że Polska ma strategiczne partnerstwo z Chinami od 2011 roku, więc nawet dla wyrównania przydałoby się mieć je też z Indiami

– zaznaczyła. 

Zwracają uwagę, że to pierwsza od 45 lat wizyta w Polsce premiera Indii, Bonikowska stwierdziła, że Warszawa „dostrzegała wzrost znaczenia Azji, ale w ostatnich dwóch dekadach była skoncentrowana na Chinach, Indie z kolei rozwijały swe historyczne związki z Europą Zachodnią, zwłaszcza z Wielką Brytanią, ale także z Francją, Portugalią czy Holandią”. 

– W ostatnich latach Nowe Delhi pogłębiło relacje także m.in. z Włochami i Grecją. Kontakty z Polską były poprawne, ale niezbyt intensywne” – stwierdziła Bonikowska. Wizyta premiera Modiego – podkreśliła – daje szansę na nowe otwarcie w polsko-indyjskich stosunkach, a spotkanie przedstawicieli polskich władz z szefem rządu Indii może być przełomowe i mieć ogromne znaczenie dla bilateralnych relacji. „Zobaczymy jednak, jak zostanie ono wykorzystane przez rządy obu krajów

– dodała prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

„The Times of India” zapowiedział w środę, że jednym z tematów czwartkowych rozmów premiera Modiego w Warszawie ma być wzmocnienie współpracy między w sektorze opieki zdrowotnej i IT. Indyjskie media piszą, że „Polska zmaga się z niedoborem ok. 25 tys. lekarzy oraz specjalistów i w związku z tym polski rząd chce przyciągnąć indyjskich lekarzy i pracowników służby zdrowia, oferując im możliwość pracy w kraju pod warunkiem nauczenia się języka polskiego i zdania niezbędnych egzaminów”.

– Ponadto Polska postrzega Indie jako kluczowego partnera w sektorze IT, mając nadzieję na zacieśnienie więzi między polskimi i indyjskimi firmami

– pisze „The Times of India”. 

Po czwartkowych spotkaniach w Warszawie, w piątek premier Modi spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

KPRP: wojna w Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym wśród tematów rozmowy prezydenta z premierem Indii

Wojna w Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym były wśród tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Narendrą Modim, który od środy przebywa z wizytą w Polsce – przekazała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Duda przyjął premiera Indii Narendrę Modiego w Belwederze; politycy odbyli najpierw rozmowę „w cztery oczy”, potem odbyły się rozmowy z udziałem delegacji obu krajów. 

– W 2022 r. po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska zaoferowała pomoc w ewakuacji ponad 6 tysiącom studentów z Indii przebywających na terenie Ukrainy. Jednym z poruszonych dziś tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Narendrą Modim była wojna na Ukrainie i jej skutki o zasięgu globalnym

– przekazała we wpisie na X KPRP.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Z kolei Modi napisał na X, że „z radością” spotkał się z prezydentem Polski w Warszawie.

– Odbyliśmy wspaniałą dyskusję dotyczącą sposobu zacieśnienia więzów indyjsko-polskich. Indie wysoce cenią sobie przyjazne stosunki z Polską. Planujemy wzmocnić relacje handlowe i kulturowe pomiędzy naszymi narodami

– napisał premier Indii.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Wcześniej w KPRM Modi spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas wypowiedzi dla mediów premierzy poinformowali o podjęciu decyzji podniesienia relacji polsko-indyjskich do poziomu partnerstwa strategicznego. Podkreślili także m.in. istotę poszerzania współpracy gospodarczej między Indiami a Polską, a premier Indii potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie. 

Modi złożył też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Po spotkaniu z prezydentem – jak informowała wcześniej indyjska ambasador – premier Modi spotkać ma się też z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach. Miał też w planach spotkanie z kapitanami męskiej i żeńskiej drużyny kabaddi – jednego z najstarszych i najpopularniejszych sportów w Indiach. 

Wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.

Exit mobile version