piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Minister Nitras: działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma

PAP PAP
2024-08-14 16:44
Fot. PAP

Fot. PAP

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Działacze w Paryżu mieszkali w hotelach, gdzie za jedną noc trzeba zapłacić ponad cztery tysięcy złotych, a np. lekarz polskich siatkarzy w domu pielgrzyma, gdzie noc kosztuje 48 euro” – ujawnił podczas konferencji w Dusznikach-Zdrój minister sportu Sławomir Nitras.

Minister Nitras kilka dni temu zwrócił się z prośbą do prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza o przekazanie dokumentacji dotyczącej m.in. adresów zakwaterowania poszczególnych prezesów oraz członków zarządów polskich związków sportowych w trakcie ich pobytu w Paryżu. Podczas środowej konferencji w Dusznikach-Zdrój szef resortu sportu przyznał, że wiele już takich wniosków do niego wpłynęło. 

– Mam wiedzę na godzinę jedenastą. Połowa związków mi te informacje już przekazała. Ja znam te informacje i one potwierdzają, co widziałem w Paryżu. Prezesi w Hyatcie, cena hotelu powyżej czterech tysięcy złotych, ponad tysiąc za noc euro, z osobami towarzyszącymi, a lekarze np. doktor Zając, który opiekował się polskimi siatkarzami, siatkarkami w domu pielgrzyma za 48 euro. Ja to widziałem na własne oczy

– dodał. 

Dalej minister wytłumaczył, że nie chciał nagłaśniać wielu problemów, z którymi zetknął się w Paryżu, nie mówił o tym w czasie igrzysk, aby nie podgrzewać atmosfery. 

– A tak naprawdę nie chciałem odwracać uwagi od sportowców. Ale sami sportowcy nie wytrzymywali i o tych przypadkach słyszeliśmy wszyscy. Tych sygnałów o nieprawidłowościach, które do mnie docierały było znacznie więcej niż to, co wie dzisiaj opinia publiczna. Były przypadki, że trenerzy, którzy prowadzili danego zawodnika, czy zawodniczkę, musieli sami kupować bilety na zawody, aby móc wspierać swojego podopiecznego

– kontynuował. 

Podkreślił, że ministerstwo nie mogło pokryć kosztu zakupu wejściówek na areny, gdzie były rozgrywane zawody, bo tak mówi ustawa. Jak powiedział Nitras, to tylko Polski Komitet Olimpijski może finansować pobyt na samych igrzyskach. 

– Nie ma pretensji o przepisy międzynarodowego komitetu olimpijskiego, który reglamentuje liczbę osób, które towarzyszą zawodnikowi na zawodach. Ale nie było żadnego powodu, aby trener musiał kupić te bilety sobie sam, a nie mógł tego kosztu ponieść PKOl, którego było stać, aby w tym samym czasie finansować pobyt wszystkich prezesów z osobami towarzyszącymi i kupować hotele, które kosztowały tyle, ile wspomniałem

– dodał. 

Szef resortu sportu nawiązał też do informacji o korzystaniu przez prezesa Piesiewicza ze specjalnej odprawy VIP na lotnisku Chopina w Warszawie. Powiedział, że umowa między Polskimi Portami Lotniczymi a PKOl była podpisana po to, aby sportowcy mogli w jak najlepszych warunkach odbyć podróż do Paryża. 

– A później się okazuje, że żaden sportowiec z tego nie korzystał, ale za to korzystał prezes, prezesi i ich rodziny. To pokazuje, jak te związki funkcjonują. Nie chcę zostawić złudzeń: wszystkich, którzy się do tego przyczynili, poznamy. Wstrzymam wszystkie płatności, które ode mnie zależą do czasu ujawnienia pełnej informacji o igrzyskach w Paryżu. Potrzebuję informacji o tym, kto pojechał i ile to kosztowało, aby zobaczyć, kto nie pojechał, albo musiał z prywatnych pieniędzy zapłacić za pobyt. Nie chce robić polowania na czarownice. To ma być początek dyskusji, jak ma to wyglądać w przyszłości

– dodał.

„Prezesowi PKOl wydaje się, że nikt go nie może kontrolować i jest bezkarny”

Minister zaznaczył, że na tym etapie poznawania kulis wyjazdu na igrzyska, czy organizacji przygotowań sportowców, nikogo nie oskarża, a jedynie chce, aby opinia publiczna poznała, jak wydawane były pieniądze. Dodał jednak, że nikt nie może się uważać za bezkarnego. 

– Prezesowi PKOl wydaje się, że nikt go nie może kontrolować i jest bezkarny. Państwo polskie ma odpowiednie instrumenty. Po pierwsze, obowiązuje go polskie prawo, a po drugie PKOl korzysta z pieniędzy publicznych i podlega kontroli. A po trzecie: prezes PKOl powoływany i odwoływany jest przez walne zgromadzenie, które tworzą członkowie związków sportowych. Nie wiem, czy w tym przypadku ryba psuje się od głowy czy od ogona. Myślę jednak, że cała ta ryba ma kłopot

– skomentował. 

Reprezentacja Polski na igrzyskach w Paryżu liczyła 211 osób w 22 dyscyplinach. Wywalczyli 10 medali – jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych – co dało 42. miejsce w klasyfikacji. To najgorszy wynik Polski od 68 lat. 

Spotkanie ministra z mediami odbyło się w Dusznikach-Zdrój, gdzie miał zostać uruchomiony kolejny Centralny Ośrodek Sportu. Decyzja zapadła w 2021 roku, ale od tego czasu nic się w tej sprawie nie wydarzyło. 

– Tutaj był ośrodek prywatny, który służył m.in. sportowcom korzystających z obiektów znajdujących się obok. Ktoś podjął decyzję, aby kupić ten obiekt i wydawało się, że wszystko jest ok. Ale wcześniej ten obiekt praktycznie cały został zbudowany za pieniądze Ministerstwa Sportu. Czyli pan minister Piotr Gliński kupił te obiekty, mimo że zapłacił za ich zbudowanie. Druga sprawa: do 2021 roku funkcjonował tu hotel, w którym mieszkali zawodnicy, którzy korzystali z tych obiektów. Gdy pan Gliński kupił ten obiekt, został zdekompletowany i od momentu zakupu jest nieczynny

– mówił Nitras. 

Minister sportu poinformował, że zakupiony obiekt, który pozbawiony jest aktualnie nawet dostępu do wody, przynosi państwu straty liczone w milionach złotych. 

– Kosztował 80 milionów złotych, przychody wynoszą 200 tysięcy złotych, a każdego roku do tego częściowo zamkniętego obiektu dopłacamy siedem milionów złotych. Pieniądze publiczne zostały zmarnotrawione

– krótko podsumował Nitras.

Igrzyska Olimpijskie 2024:

Kacper Tomasiak i Paweł Wąsek. Fot. PAP/Piotr Nowak
KRAJ I ŚWIAT

Najwyższe nagrody w historii. PKOl obdarował olimpijczyków za igrzyska w Mediolanie

11 kwietnia 2026

Wszyscy polscy medaliści i ich trenerzy oraz olimpijczycy, którzy zajęli miejsca 4-8 na igrzyskach w Mediolanie otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe...

Czytaj więcejDetails
Fot. TEAM PL – Polski Komitet Olimpijski/FB

Transpłciowi sportowcy odsunięci od igrzysk. Jest decyzja MKOl

26 marca 2026
Kamila Sellier. ZIO MEDIOLAN CORTINA 2026 SHORT TRACK. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Sellier opuszcza szpital i wraca autem do kraju

23 lutego 2026
Milano Cortina 2026. Zamknięcie Zimowych Igrzysk Olympijskich. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Igrzyska 2026. Zgasły znicze, koniec sportowego święta [AKTUALIZACJA]

22 lutego 2026
Koła olimpijskie w pobliżu mostu Castelvecchio podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 w Weronie we Włoszech. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Cztery medale Polaków, trzeci wynik w historii. Podsumowanie Igrzysk 2026

22 lutego 2026
Historyczna Arena Verona będzie gospodarzem ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Dziś zamknięcie Igrzysk 2026. Organizatorzy o ceremonii w Weronie: czar, piękno i zabawa

22 lutego 2026
PAP/EPA/MARTIN METELKO. Fot. PAP/EPA/MARTIN METELKO

Igrzyska 2026. Dramatyczny wypadek Sellier. Polka trafiła do szpitala

20 lutego 2026
WIĘCEJ
Tagi: iohoteldziałaczeminister sportukadra narodowafrancjaministerstwo sportu i turystykiparyżsławomir nitraspieniądzeigrzyska olimpijskie w paryżuigrzyska olimpijskiepobyt

Czytaj również

Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda (P), prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak (C) i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny (L). Fot. PAP/Tomasz Gzell
KRAJ I ŚWIAT

Afera w warszawskim szpitalu. Minister zdrowia zabrała głos

25 czerwca 2026

Chcemy zlikwidować kominy płacowe. Musimy stworzyć dialog, w którym będzie to możliwe - powiedziała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. Dodała, że...

Szpital Południowy w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. podrobienia kart zgonu w Szpitalu Południowym

25 czerwca 2026

      Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów prowadzi śledztwo w sprawie podrobienia w prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego kart zgonu 20 osób...

fot. Aurelia Adaszyńska
LUBUSKIE

Zielonogórski ZGK: Nie będzie podwyżek za odbiór odpadów

25 czerwca 2026

Mieszkańcy Zielonej Góry nie muszą obawiać się podwyżek opłat za odbiór odpadów. Jak zapewniał na antenie Radia Zielona Góra prezes...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ruszył nabór wniosków na stypendia dla żagańskich uczniów

25 czerwca 2026

Żagań rozpoczął nabór wniosków o stypendia za wybitne osiągnięcia uczniów szkół podstawowych. Mogą je zgłosić dyrektorzy placówek zarządzanych przez organ...

Małgorzata Pępek. Fot. Małgorzata Pępek - Poseł na Sejm RP/FB
KRAJ I ŚWIAT

Szłapka: posłanka Pępek złoży wyjaśnienia przed kolegium klubu KO

23 czerwca 2026

Rzecznik rządu Adam Szłapka powiedział we wtorek (23 czerwca), że posłanka KO Małgorzata Pępek złoży wyjaśnienia przed kolegium klubu Koalicji Obywatelskiej. Chodzi...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

23 czerwca 2026

132 uczniów z Zielonej Góry otrzymało stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. To coroczna nagroda od prezydenta miasta dla osób,...

najnowsze z Lubuskiego

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

Ruszają aktywne wakacje z żagańską Areną

Gozdnica zaprasza na wakacyjne warsztaty

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj