Czwartek 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego; wojsko i resort obrony zapraszają na obchody, które potrwają od wtorku do soboty. W planach jest wiele uroczystości upamiętniających Bitwę Warszawską, a punktem kulminacyjnym obchodów będzie defilada wojskowa z udziałem ponad 2000 żołnierzy.
Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, gdy wojsko odradzającego się państwa polskiego w serii zwycięskich operacji odepchnęły spod Warszawy nacierającą od wschodu Armię Czerwoną. W ostatnich latach – w ub.r., wcześniej w 2019, 2018 i 2017 r. – obchody uświetniała defilada wojskowa. Taką defiladę zaplanowano również na ten rok; podobnie jak w ubiegłym, weźmie w niej udział ponad 2 tys. żołnierzy i ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego.
Żołnierze tak samo jak rok temu przemaszerują warszawską Wisłostradą; dogodnym punktem obserwacji będzie np. zbocze na skwerze 1. Dywizji Pancernej WP na wysokości Nowego Miasta. Obecnie w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej i na lotnisku na warszawskim Bemowie żołnierze przygotowują się do defilady. Próbę na Wisłostradzie zaplanowano na najbliższą niedzielę o godz. 6.
Defilada rozpocznie się w czwartek 15 sierpnia o godz. 14. Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk weźmie w niej udział prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Towarzyszyć im będzie niemal 80 statków powietrznych, a także 220 sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams, transportery Rosomak i Borsuk, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew.
Obchody święta Wojska Polskiego rozpoczną się już we wtorek 13 sierpnia. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na osobnej uroczystości wręczy odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym żołnierzom w siedzibie MON przy ul. Klonowej w Warszawie.
W środę i czwartek zaplanowane są uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską i jej uczestników. Wieczorem w środę na cmentarzu wojskowym na Powązkach zaplanowany jest uroczysty capstrzyk i apel poległych w 1920 r., w którym udział weźmie m.in. prezydent Andrzej Duda oraz szef MON. Później minister wraz z prezydentem udadzą się do podwarszawskiego Ossowa – miejsca pierwszego starcia, w którym polskie siły pokonały bolszewików – gdzie zaplanowany jest apel pamięci i salwa honorowa pod krzyżem księdza Ignacego Skorupki, poległego w walce kapelana polskich oddziałów.
W czwartek zaplanowana jest też msza w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy – w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a w południe – oddanie hołdu bohaterom podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu J. Piłsudskiego w Warszawie. W tej uroczystości wezmą udział m.in. prezydent i szef MON. Po południu w Radzyminie zaplanowany jest apel pamięci na cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej.
Oprócz uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1920 r. w planach jest także m.in. pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego w Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli w czwartek w godz. 10-18.
– Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla
– zapowiedział resort obrony.
Z kolei plenerowa część obchodów odbędzie się w sobotę 17 czerwca w Ossowie, przed powstającą tam siedzibą Muzeum Bitwy Warszawskiej. MON zaprasza na pokaz współczesnego sprzętu i uzbrojenia wojskowego przygotowany przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej. Będą także występy wojskowej orkiestry. Stoiska informacyjno-promocyjne przed muzeum zaprezentują jednostki Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także instytucje wojskowe, muzea i uczelnie wojskowe.
Więcej informacji na stronie >>https://www.gov.pl<<.
Polecamy
80 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie – największy zryw w okupowanej Europie
1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na mocy decyzji dowództwa Armii Krajowej w Warszawie rozpoczęło się powstanie. Przez 63...
Czytaj więcej