Polacy ocenili czym powinien zająć się rząd Tuska. Nowy sondaż

Fot. Donald Tusk/FB

Fot. Donald Tusk/FB

51,4 proc. Polaków uważa, że priorytetowym zadaniem dla rządu w ciągu najbliższych miesięcy powinna być walka z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków – wynika z poniedziałkowego sondażu United Surveys by IBRiS dla „DGP” i RMF FM.

Jak wynika z sondażu United Surveys by IBRiS dla „DGP” i RMF FM, 51,4 proc. Polaków uważa, że priorytetowym zadaniem dla rządu w ciągu najbliższych miesięcy powinna być „walka z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków”

– Na dalszych miejscach znalazły się: wzmocnienie bezpieczeństwa państwa (28,4 proc. wskazań), poprawa ochrony zdrowia (25,7 proc.), budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (23,4 proc.) oraz budowa elektrowni jądrowej (23,2 proc.)

– wymienia „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Na reformę wymiaru sprawiedliwości wskazało 16,5 proc. pytanych, a 0,1 pkt proc. mniej badanych wybrało rozliczenie poprzedniej władzy. 15,7 proc. odpowiedziało, że rząd powinien przede wszystkim zająć się obniżkami podatków, a 13,4 proc. – ułatwianiem dostępu do aborcji. 

Mniej niż 10 proc. ankietowanych (9,6 proc.) wskazało odpowiedź „poszerzanie dostępu do tanich mieszkań”, a 6,4 proc. wybrało „wprowadzanie związków partnerskich”. Po 1,1 proc. ankietowanych wskazało na ograniczenie sprzedaży alkoholu i odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”. 

– Wyniki pokazują, że o ile kwestie światopoglądowe bywają dla wyborców ważne, to w ostatecznym rozrachunku kierujemy się portfelem i poczuciem bezpieczeństwa. W tym sondażu widać to jak na dłoni

– wyjaśnia „DGP” dr hab. Szymon Ossowski, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Jak zauważa dziennik, plany koalicji tylko w części pokrywają się z zapotrzebowaniem, na które wskazali respondenci. 

Badanie United Surveys by IBRiS dla „DGP” i RMF FM zostało wykonane od 26 do 28 lipca 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 dorosłych Polaków metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI/CATI). Błąd oszacowania wyniósł 3 proc., a próg ufności 0,95.

Czytaj także:

Exit mobile version