Animatorzy kultury, twórcy i artyści pod wodzą prof. Ewy Narkiewicz-Niebalec przygotowują się do obchodów niezwykłego jubileuszu. Niedawno odbyło się w tej sprawie organizacyjne, przyjacielskie spotkanie w oranżerii pałacu w Zatoniu. Wzięli w nim udział Maria Idzikowska, Ewa Duma, Ewa Sapeńko, Bogdan Pastyrczyk, Krzysztof Lisowski, Mirosłw Musioł, Jerzy Rządzki a w imieniu słuchaczy Radia Zachód autor audycji.
50 lat temu w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze odbył się pierwszy nabór licealistów na kierunek pedagogika kulturalno-oświatowa. Mieli tam kształcić się pedagodzy do pracy w szkołach i placówkach kultury. Życie wzbogaciło te plany i kierunek w skrócie zwany KO stał się nie tylko kuźnią kulturalnych kadr, ale też prawdziwą „wylęgarnią” talentów artystycznych i twórczych wszelkich specjalności.
Studia jako pierwsi rozpoczęli wtedy m.in. Maria i Bogdan Idzikowscy, Mirek Musioł, Roman Furtak, Zbigniew Sejwa. W następnych latach byli kolejni: Eugeniusz Kurzawa i Zbigniew Izdebski, Ewa Narkiewicz-Niedbalec, Ewa Sapeńko, Janusz Kasprzak i Andrzej Moczydłowski, Gerard Nowak, Alicja Górska i Agata Miedzińska. Studiowali tu również: trzykrotny mistrz świata w tańcach latynoamerykańskich Michał Malitowski, perkusista zespołu Raz – Dwa – Trzy Jacek Olejarz – i zielonogórscy „kabareciarze” Darek Kamys, Joanna Kołaczkowska oraz wielu dyrektorów domów kultury, instruktorów, ludzi twórczych o dużej wrażliwości artystycznej. W 1996 roku zakończono kształcenie na pedagogice kulturalno-oświatowej i rozpoczęto na pedagogice ze specjalnością animacja kultury kontynuowanej później w ramach zajęć Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Dawne czasy powrócą we wspomnieniach uczestników spotkania i w nagraniach z radiowego archiwum. Czy pamiętacie imprezy w studenckich klubach Zatem, Gębie, festiwale Folkloru czy Piosenki Radzieckiej, Wiosnę nad Nysą, koncerty w zielonogórskim Amfiteatrze? W ich organizacji i na scenach byli obecni Animatorzy, tworząc kulturową przestrzeń tamtych czasów, która choć zmieniona upływającym czasem otacza nas do dziś.
Posłuchaj reportażu.
Zdjęcia autorstwa uczestników dawnych wydarzeń kulturalnych udostępnione przez Bogdana Pastyrczyka przygotowującego okolicznościową wystawę. Zdjęcia współczesne ze spotkania w Zatoniu.