piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Synoptyk o nawałnicy w Gnieźnie: to było nieszczęśliwe zdarzenie

PAP PAP
2024-05-21 21:09
Fot. PAP/Paweł Jaskółka

Fot. PAP/Paweł Jaskółka

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail
  • Gdyby burza wystąpiła nawet kilka kilometrów dalej, ale poza miastem, to skutki byłyby dużo mniejsze. To było nieszczęśliwe zdarzenie – ocenił w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk.
  • Mieszkańcy Gniezna mogą liczyć na wsparcie w walce ze skutkami nawałnicy, m.in. na pomoc w formie zasiłków celowych dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych – zapewniła we wtorek wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.

W poniedziałek około południa przez Gniezno przeszła burza z intensywnymi opadami deszczu i gradu. Spośród 190 interwencji strażaków związanych z usuwaniem skutków burz, 146 dotyczyło Gniezna. W wyniku intensywnych opadów w mieście zalane zostały m.in. ulice, budynki mieszkalne, placówki oświatowe i inne budynki użyteczności publicznej. 

Według synoptyka IMGW Mateusza Barczyka „nic nie wskazuje na to, żeby 40 mm opadów to było wszystko, co spadło na Gniezno”.

– Pojawiają się doniesienia, że mogło spaść nawet dwa razy tyle

– dodał.

Zaznaczył jednak, że są to dane z nieoficjalnych źródeł i stacji, które nie są autoryzowane przez instytut. 

– Można powiedzieć, że właściwie bez większych przerw, w Gnieźnie występowały opady przez dwie godziny – podkreślił synoptyk. – Najistotniejszą kwestią było to, że na obszarach północnej Wielkopolski występował wyjątkowo słaby wiatr, który „nie miał takiej siły, żeby szybko zepchnąć burze. Duża wilgotność w połączeniu ze słabym wiatrem spowodowały, że intensywne opady występowały długotrwale na jednym terenie. Panujące warunki sprzyjały również formowaniu się drobnego gradu.

Według synoptyka, wystąpienie burzy nad Gnieznem było „nieszczęśliwym zdarzeniem”. Gdyby burza wystąpiła kilka kilometrów dalej, ale poza miastem, to skutki byłyby dużo mniejsze. 

Jak podkreślił, zagrożenie intensywnymi opadami deszczu burzowego obowiązywało w poniedziałek prawie w całej Polsce. Tzw. zbieżność wiatru, która sprzyja powstawaniu burz, obejmowała obszar od okolic Konina, aż po Szczecin, w tym wiele miejsc w Wielkopolsce. 

Zdaniem synoptyka, w Gnieźnie mieliśmy do czynienia z klastrem wielokomórkowym, czyli „strukturą, w której występuje jedna burza, która przechodzi, ale wokół niej pojawiają się kolejne burze z różnych stron”. 

Synoptyk przekazał, że w różnych miejscach w Polsce od około 5 lat mamy do czynienia z podobnymi zjawiskami.

– Bardzo częstymi zjawiskami burzowymi są właśnie takie wolno przemieszczające się, bardzo intensywne burze, również z gradem, które charakteryzują się bardzo dużymi sumami opadu – ocenił Mateusz Barczyk. – Na szczęście burze te mają słabą zdolność do przemieszczania się. Niestety, koncentracja skutków jest przez to zwiększona

– dodał.

Wojewoda wielkopolski: mieszkańcy Gniezna mogą liczyć na wsparcie w walce ze skutkami nawałnicy

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu omówienia bieżącej sytuacji i dotychczasowych działań w związku z poniedziałkową nawałnicą w Gnieźnie. Na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu zapewniła, że „mieszkańcy Gniezna mogą liczyć na wsparcie w walce ze skutkami nawałnicy”. 

– Od samego początku byliśmy na bieżąco, monitorujemy sytuację (…). Były uruchomione odpowiednie siły i środki PSP, która procedowała całą tę sytuację bardzo sprawnie mimo tych ekstremalnych warunków

– powiedziała Sobczyk. 

Podkreśliła, że „oczywiście pomoc dla mieszkanek i mieszkańców Gniezna będzie uruchamiana. Jest to teraz etap szacowania strat i szkód, ponieważ potrzebujemy to zebrać, żeby później móc odpowiednie środki rozdysponować”. 

W trakcie konferencji wskazano, że mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc m.in. w formie zasiłków celowych dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Wsparcie będzie udzielane w kilku formach – pomoc doraźna – kwota zasiłku dla rodziny albo osoby samotnie gospodarującej nie może przekroczyć 6 tys. zł, pomoc na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego – do 200 tys. zł na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, oraz do 100 tys. zł na remont albo odbudowę budynku/budynków gospodarczych. 

Poinformowano także, że wojewoda złoży również wniosek do MSWiA o uruchomienie pomocy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. 

Wielkopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Strużyński podkreślił na konferencji, że do działań w związku z nawałnicą w Gnieźnie zadysponowano liczne jednostki PSP i OSP zarówno z powiatu gnieźnieńskiego, jak i z powiatu poznańskiego. Wskazał, że w działaniach uczestniczyło ogółem 36 zastępów PSP i OSP, w sile ok. 150 strażaków. 

– W kulminacyjnym momencie akcji wpłynęło 267 zgłoszeń, jeżeli chodzi o miasto Gniezno. W związku z koordynacją działań, okazało się, że tych wszystkich zdarzeń, w których uczestniczyliśmy, było 146. Wszystkie pompowania, zabezpieczenia były realizowane w godzinach wieczornych i nocnych

– powiedział i dodał, że we wtorek strażacy prowadzili jeszcze działania w związku z kilkoma zgłoszeniami. 

Na wniosek wojewody wielkopolskiej, za zgodą ministra obrony narodowej, do pomocy w usuwaniu skutków nawałnicy w Gnieźnie zadysponowanych zostało także ok. 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

W zwołanym przez wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczył także m.in. komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk i dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Wyrzykowski. Zdalnie w posiedzeniu uczestniczył też prezydent Gniezna Michał Powałowski i starosta gnieźnieński Tomasz Budasz. 

We wtorek przed południem na konferencji prasowej w Gnieźnie prezydent miasta Michał Powałowski zaznaczył, że jest za wcześnie, by finansowo ocenić łączną sumę strat spowodowanych nawałnicą, ale na pewno będą one liczone w milionach złotych. 

– To są drobne zdarzenia, jeśli chodzi o drogi – nie ma wielkich zdarzeń drogowych czy jakichś wypłukań, osuwisk, ale jest bardzo dużo drobnych uszkodzeń dróg, które trzeba po prostu policzyć

– powiedział. 

Samorządowiec zwrócił uwagę na wysoki stan wody w miejskich parkach czy gnieźnieńskich cmentarzach.

– Obawiamy się, jakie to będzie miało dalekosiężny wpływ na środowisko”

– przyznał.

Ponowił apel, by mieszkańcy ograniczyli wizyty na cmentarzach.

– Nie wiemy, jakie są skutki podmycia grobów. Może się jakiś grobowiec osunąć czy przewrócić

– zaznaczył. 

Podkreślił, że w poniedziałek w Gnieźnie w godzinę spadło od 60 do 80 litrów deszczu na mkw., czyli norma dla półtora miesiąca. 

– Musimy wiedzieć, że pewnie żadna infrastruktura nie wytrzyma tak dużego nawału wody. Na pewno nasz system (kanalizacyjny – PAP) gnieźnieński nie jest rewelacyjny, ale przy tej ilości wody myślę, że i najlepszy system też by nie wytrzymał

– ocenił prezydent. 

W poniedziałek około południa nad Gnieznem rozpoczęła się nawałnica z silnym deszczem i gradem. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez lokalne media i mieszkańców w mediach społecznościowych widać było ulice białe od gradu. Z powodu intensywnych opadów drogi zmieniły się w potoki. 

Do straży pożarnej zaczęły wpływać zgłoszenia o licznych podtopieniach, zalanych pomieszczeniach, zablokowanych drogach, a także o kilku uszkodzonych dachach. W wyniku nawałnicy uszkodzone zostały m.in. szkoły, komenda powiatowa PSP, komenda policji, urząd miejski, dom pomocy społecznej, ośrodek szkoleniowo-wychowawczy czy szpital.

Tagi: straż pożarnagnieznonawałnicagradobiciesynoptyk

Czytaj również

E. Kobelak
LUBUSKIE

Instalacja elektryczna mogła być przyczyną pożaru w DPS-ie

25 czerwca 2026

Pożar w DPS-ie najprawdopodobniej zaczął się od instalacji elektrycznej. Pensjonariusze nie wrócą do budynku przynajmniej przez kilka dni. W Domu...

Pożar w fabryce w Charnowie Fot. PAP/KM PSP w Słupsku
KRAJ I ŚWIAT

Pożar w fabryce aerozoli. Śledztwo poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku [AKTUALIZACJA]

22 czerwca 2026

Prokuratura Okręgowa w Słupsku będzie gospodarzem śledztwa dotyczącego pożaru w fabryce aerozoli w Charnowie w gm. Ustka. Postępowanie poprowadzi w...

Pożar zakładu produkcyjnego w miejscowości Charnowo koło Ustki Fot. PAP/KM PSP w Słupsku
KRAJ I ŚWIAT

Pożar w fabryce aerozoli. „Ryzyko zdarzeń o charakterze wybuchowym”

21 czerwca 2026

Czterdzieści siedem zastępów strażaków walczy z ogniem na terenie fabryki aerozoli w Charnowie w gminie Ustka w województwie pomorskim. Policja...

fot. PSP Gorzów
LUBUSKIE

W Gorzowie drzewo spadło na auto i tory

21 czerwca 2026

Konar usychającego drzewa spadł na auto zaparkowane przy ul. Łokietka w Gorzowie. Straż informuje, że nic nikomu się nie stało....

Fot. Państwowa Straż Pożarna/FB
KRAJ I ŚWIAT

1415 interwencji spowodowanych przez burze. „Małe piekło” w przyszłym tygodniu [AKTUALIZOWANY]

21 czerwca 2026

W niedzielę (21 czerwca), do godz. 20 strażacy interweniowali 1415 razy w związku z przechodzącymi nad Polską burzami, najwięcej razy...

Powalone drzewa na trasie Gościm-Lubiatowo. Fot. Ochotnicza Straż Pożarna W Trzebiczu Nowym/FB
KRAJ I ŚWIAT

Ponad 200 strażackich interwencji związanych z burzami

19 czerwca 2026

Ponad 200 razy interweniowali lubuscy strażacy w związku z burzami pojawiającymi się w piątek (19 czerwca) nad regionem. Większość dotyczyła...

najnowsze z Lubuskiego

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

Za nami XIV Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj