W jakiej kondycji są obecnie lubuskie samorządy i jakie wyzwania czekają w przyszłości włodarzy gmin, powiatów czy województwa? Na ten temat dyskutowano dziś w Zielonej Górze na konferencji zorganizowanej z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego.
Robert Wróbel, kierownik Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych, podkreśla, że największym wyzwaniem dla naszego województwa będą w najbliższych latach problemy demograficzne.
Okazuje się bowiem, że niektórym gminom grozi wyludnienie, bo liczba Lubuszan z roku na rok jest coraz mniejsza:
Na spadającą liczbę urodzeń oraz starzejące się z roku na rok społeczeństwo zwracał dziś też uwagę Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego i prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.
Jego zdaniem, to bardzo duży problem, który będzie też wpływał negatywnie na kondycję lubuskiej gospodarki:
Wicemarszałek Łukasz Porycki przyznaje, że sytuacja demograficzna w regionie nie napawa optymizmem. Zapewnia jednak, że władze województwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby odwrócić niekorzystne tendencje demograficzne i zatrzymać młodych Lubuszan w regionie:
Przypomnijmy, że Dzień Samorządu Terytorialnego uchwalony został przez Sejm w 2000 roku, na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych w Polsce, jakie odbyły się 27 maja 1990 roku.
Konferencję z tej okazji zorganizował dziś Urząd Statystyczny w Zielonej Górze wspólnie ze Zrzeszeniem Gmin Województwa Lubuskiego.