Świadkowie historii

posłuchaj audycji

„Świadkowie historii” – to wspólne przedsięwzięcie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Radia Zachód oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W cyklu audycji prezentujemy świadków i uczestników ważnych wydarzeń historycznych. Emisja w Radiu Zachód w każdą niedzielę po godz. 14:05.

Realizując ten projekt, chcemy zachować i upowszechnić wiedzę o kluczowych wydarzeniach, kształtujących dzieje obecnego województwa lubuskiego, od zakończenia II wojny światowej, do przełomu lat 1989/1990. Historię tę tworzyli (i nadal tworzą) niezliczeni mieszkańcy województwa, o których próżno szukać informacji na pierwszych stronach gazet, czy w serwisach informacyjnych. Jednak wszyscy oni są niezwykle ważnymi świadkami epoki, ich wspomnienia ukazują wydarzenia z niepowtarzalnej, bo ich własnej perspektywy. Przez to tym bardziej warte są zachowania dla przyszłych pokoleń Polaków i jak najszerszego upowszechnienia.

Niestety, coraz mniej jest świadków wydarzeń bardziej odległych. Dlatego też jeżeli u Państwa zachowały się materiały, które ich dotyczą, zachęcamy abyście zadbali o swoje archiwa rodzinne. Są one świadectwami o życiu osób tworzących historię województwa lubuskiego i Polski w ogóle – to znaczy Was i Waszych przodków.

Chętnie podpowiemy jak prowadzić takie archiwum domowe. Pomożemy też w jego zabezpieczeniu i stworzeniu kopii cyfrowych. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Zielonej Górze (archiwum.zgora.pl – w zakładce „Archiwa Rodzinne Niepodległej”) oraz uzyskacie pod numerem telefonu 68 329 98 01.

Świadkowie historii Radio Zachód - Lubuskie

najnowsze z Lubuskiego

popularne

Skip to content