Tadeusz Wojda nowym Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Foto: Archidiecezja Gdańska

Foto: Archidiecezja Gdańska

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda został w czwartek (14 marca) wybrany na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – poinformował rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak.

Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda – w drugim dniu obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP – został nowym Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na okres pięciu lat.

Przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję na zewnątrz. Z urzędu wchodzi w skład Rady Stałej KEP. Wraz z Zastępcą Przewodniczącego i Sekretarzem Generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący zwołuje zebranie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych, w czasie których przewodniczy obradom. Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.

 

Sylwetka abp Tadeusza Wojdy – metropolity gdańskiego

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda jest pallotynem. Urodził się 29 stycznia 1957 roku w Kowali na Kielecczyźnie. W 1982 roku przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 roku – święcenia prezbiteratu.

Przez 27 lat pracował w Watykanie w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów jako współpracownik papieży Benedykta XVI i Franciszka. Święcenia biskupie przyjął w 2017 r., obejmując archidiecezję białostocką. W 2021 r. papież mianował go metropolita gdańskim.

Jako zawołanie biskupie abp Tadeusz Wojda przyjął słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia). Hierarcha ma 67 lat. 

W ramach Konferencji Episkopatu Polski od 2017 r. jest członkiem Komisji ds. Misji, a od 2018 r. członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. W 2021 r. został członkiem Rady Stałej KEP i Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2021 r. wybrano go na przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, a w 2022 r. na delegata ds. Telewizji Trwam. 

Abp Wojda przez publicystów określany jest jako człowiek środka. Hierarcha doskonale zna realia funkcjonowania Kurii Rzymskiej, gdzie pracował przez 27 lat. Pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów rozpoczął w 1990 r. Od 2007 r. był kierownikiem biura, a w 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem kongregacji. 

Po śmierci papieża Benedykta XVI w rozmowie z PAP wyjaśnił, że funkcjonowanie Stolicy Apostolskiej nie zależy całkowicie od osobistych cech papieża.

– Papież nadaje kierunki działaniu, wytycza priorytety, daje wskazania, podejmuje wszystkie ważniejsze decyzje, zaś ich realizacją zajmują się poszczególne dykasterie. Współpraca kurii z papieżem jest mechanizmem dosyć kompleksowym, ale skutecznym w działaniu

– zastrzegł. 

12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca 2017 r. z rąk prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoniego. Wspókonsekratorami byli abp Edward Ozorowski oraz abp Henryk Hoser, z którym współpracował w kongregacji. Paliusz z rąk papieża Franciszka otrzymał 29 czerwca 2017 r. w Rzymie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 

Abp Tadeusz Wojda od początku swojej biskupiej posługi akcentuje konieczność współpracy duchowieństwa ze świeckimi. W 2020 r., a więc rok przed ogłoszonym przez papieża Franciszka synodem o synodalności, w rozmowie z PAP hierarcha powiedział, że parafia jest wspólnotą, w której każdy ma swoje miejsce i zadania. 

– Jest wiele przestrzeni, w które mogą angażować się ludzie świeccy, począwszy od Parafialnych Rad Duszpasterskich poprzez Rady Ekonomiczne, wspólnoty aż po własną rodzinę, która też jest przestrzenią, w której potrzebne jest świadectwo osobistej wiary

– wskazał arcybiskup. 

Kiedy w 2021 r. pojawił się problem z migrantami na granicy z Białorusią, abp Wojda apelował o rozwiązywanie kwestii z pomocą Unii Europejskiej i innych instytucji międzynarodowych, ale zastrzegł, że „z poszanowaniem szlachetnej tradycji polskiej otwartości i tolerancji”. Podczas mszy św. 11 listopada zaznaczył, że „Polska jest jedna” i „nasz wspólny dom należy kochać, szanować i bronić”. 

3 marca 2021 r. papież Franciszek mianował abpa Wojdę nowym pasterzem archidiecezji gdańskiej w miejsce abpa Sławoja Leszka Głódzia, który osiągnął wiek emerytalny (75 lat). Nowy metropolita gdański zapowiedział wówczas, że podejmie „wszelkie możliwe kroki, by rozwiązywać sprawy pedofilii w archidiecezji gdańskiej, ponieważ jest to rzecz niedopuszczalna”. Od tego czasu jako arcybiskup gdański kilka razy rozmawiał z ofiarami przestępstw. 

W rozmowie z PAP zaznaczył, że „nie można odpowiedzialności za zło popełniane przez duchownych zrzucać na cały Kościół i na Boga, ponieważ zło popełnia konkretny człowiek. Przyznał, że w jakiś sposób dotyka ono całą wspólnotę, ale obok ludzi, którzy swoim zachowaniem ranią innych, w Kościele są również ci, którzy żyją uczciwie i w duchu miłości służą innym – często ubogim, potrzebującym, tym o których nikt w społeczeństwie nie pamięta”. 

Mając świadomość rosnących w polskim społeczeństwie podziałów, apelował o budowanie jedność w narodzie. 

– Możemy mieć różne spojrzenia na kwestie polityczne, gospodarcze, rozwiązania społeczne, ale trzeba szukać tego, co jest naszym wspólnym dobrem, co jest dobrem Polski

– powiedział w wywiadzie dla PAP 1 września 2023 r. Dodał, że „pewnych granic nie powinno się nigdy przekraczać, a niestety obserwujemy to ostatnio w naszym życiu publicznym”. 

Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej. Jego młodszy brat jest księdzem, tak jak on, w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), a starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich. 

W 1976 r. wstąpił do pallotynów. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie koło Warszawy. Ukończył również studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 

W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla na Targówku w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. 

W maju 1984 r. decyzją rady prowincjalnej został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r. 

Pracując przez 27 lat w watykańskiej kongregacji, od 1991 r. był jednocześnie kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego.

Exit mobile version