Biden pożyczy 2 mld dolarów Polsce i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache

Fot. Wikipedia. Zdjęcie ilustracyjne

Fot. Wikipedia. Zdjęcie ilustracyjne

Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce 2 mld dolarów pożyczki na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache – ogłosił prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, rozmowy z polskimi przywódcami będą dotyczyć też m.in. współpracy w energetyce jądrowej.

– Prezydent podzieli się z przywódcami Polski (informacją), że Stany Zjednoczone planują ruszyć naprzód z nową bezpośrednią pożyczką w ramach programu Foreign Military Financing, na którą środki zostały już wcześniej zatwierdzone przez Kongres i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache

– powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego przed wizytą w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. 

Dodał, że te inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego. 

Polski rząd już w ubiegłym roku zgłosił zamiar kupna 96 śmigłowców Apache i podpisał pierwsze umowy offsetowe w tej sprawie. W sierpniu 2023 roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na transakcję, której wartość maksymalną szacowano na 12 mld dolarów. 

Sullivan poinformował, że rozmowy w Białym Domu będą dotyczyć również współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Odnotował, że już przeprowadził „dobre rozmowy” na ten temat z polskimi urzędnikami, lecz nie ma na razie niczego do ogłoszenia w tej kwestii. 

Pytany o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, że nie widzi potrzeby wysyłania dodatkowych wojsk do Polski, Sullivan zwrócił uwagę, że w Polsce już stacjonuje zwiększona liczba amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA „zademonstrował i jest zdeterminowany, by szybko wysłać dodatkowe siły, jeśli zajdzie taka potrzeba”. 

Sullivan stwierdził, że wtorkowa wizyta będzie „odwzajemnieniem się Polsce za jej gościnność” w trakcie dwóch poprzednich wizyt Bidena i zwrócił uwagę, że odbywa się ona w 25. rocznicę rozszerzenia NATO o Polskę, Czechy i Węgry

– Tego popołudnia przywódcy potwierdzą swoje długotrwałe zobowiązanie na rzecz sojuszu NATO i naszej obrony wzajemnej w ramach artykułu V i będą koordynować działania przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie – zapowiedział Sullivan. – Omówią też nasze wspólne wsparcie dla Ukrainy w obliczu brutalnej agresji Rosji

– dodał. 

Doradca podkreślił, że przywództwo Polski wobec konfliktu, w tym przyjęcie ponad miliona uchodźców z Ukrainy oraz wsparcie wojskowe, „demonstruje w bardzo żywy (…) sposób, że nielegalna inwazja Putina dała dokładnie odwrotne skutki do tych, których oczekiwał”, a Polska jako lider wydatków na zbrojenia w NATO jest filarem Sojuszu. 

Pytany o piątkową wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że wojska państw NATO są już na Ukrainie, Sullivan powiedział, że nie słyszał tej wypowiedzi i nie wie, co Sikorski miał na myśli. Dodał też, że prezydent Biden jasno deklarował, że nie wyśle amerykańskich żołnierzy na Ukrainę.

Czytaj także:

Exit mobile version