Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek wieczorem (29 lutego), że wraz z rolnikami zostanie przygotowana lista polskich postulatów zmian w europejskim Zielonym Ładzie. Dodał, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów Zielonego Ładu jeśli nie zostaną one zmienione.
– Wiadomo, że nie chodzi o to żeby obalić, czy wyrzucić cały Zielony Ład, ale tak na prawdę wszystkie praktycznie zapisy w Zielonym Ładzie dotyczące rolnictwa są szczególnie teraz w okresie wojny i bezcłowego obrotu (z Ukrainą – PAP) są kolejnym ciosem i muszą być zawieszone lub wycofane
– mówił szef rządu na czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami rolników.
Donald Tusk podkreślił, że rolnicy są jednomyślni, by Zielony Ład nie był opatrzony warunkiem warunkowości, przymusu, że jeśli nie wykona się pewnych działań, to np. mogą zostać wstrzymane dopłaty.
– Musimy od tego odstąpić. Rolnicy są gotowi w sposób elastyczny, ewolucyjny realizować Zielony Ład tam gdzie jest to możliwe, tam gdzie jest to zrozumiałe dla nich, nawet od razu, ale nie zgadzają się i – jestem po ich stronie – na przymusowe egzekwowanie zapisów, które nie do końca są racjonalne a z punktu widzenia polskiego rolnictwa są delikatnie mówiąc przesadzone
– dodał.
Premier poinformował, że wraz z rolnikami przygotowana zostanie lista „polskich postulatów”. Dodał, że ma ona być opatrzona informacją, że „polskie rolnictwo nie będzie zainteresowane, nie będzie respektowało zapisów jeśli nie ulegną one zmianie”.
Tusk: kolejne spotkanie z rolnikami prawdopodobnie 5 lub 7 marca
Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami – powiedział premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów.
Jak zaznaczył na konferencji prasowej po rozmowach z rolnikami Tusk, spotkanie „raczej” nie odbędzie się 6 marca, w dniu planowanej demonstracji rolników w Warszawie.
Szef rządu zadeklarował, że podczas następnego spotkania poinformuje „o efektach podjętych działań, ewentualnie o drastycznych decyzjach, o ile takie okażą się konieczne”. Rozmowy były trudne, ale bardzo konstruktywne, rozmówcy podkreślali, że nie są zainteresowani polityczną konfrontacją, ale rozwiązaniem problemu. Jak dodał, jako premier jest zobowiązany, by ten problem rozwiązać.
Tusk mówił też, że premier Ukrainy w rozmowach z nim sugerował, że do czasu rozwiązania problemu na poziomie europejskim, Ukraina jest gotowa zamknąć granicę dla handlu towarowego.
– Ale taka decyzja będzie miała obustronne konsekwencje, to nie jest wymarzony scenariusz, ale niestety musimy go mieć na uwadze
– zaznaczył Tusk.
Dodał, że popiera także postulat, aby UE sfinansowała zakup i transport zboża z rynków europejskich do krajów potrzebujących, by uwolnić Europę z ok. 30 mln ton nadwyżki zbożowej.
Polecamy
Rolnicza „Solidarność” wyszła ze spotkania rolników z premierem Tuskiem. Skąd to zamieszanie?
Premier Donald Tusk spotkał się z rolniczymi organizacjami związkowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Obok szefa rządu w...
Czytaj więcejDetails