Bezdomność kobiet jest problemem mało znanym i w mediach nagłaśnianym. A przecież co dziesiąty mieszkaniec zielonogórskiej noclegowni to kobieta. Ta statystyka może dotyczyć i większych populacji. Studenci kierunku Praca Socjalna Uniwersytetu Zielonogórskiego wspólnie z zielonogórską noclegownią i Zespołem Szkół i Punktów Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze postanowili przerwać milczenie na ten temat. Zaproponowali realizację własnego projektu pt. „Bezdomność też jest kobietą”. Przedtem odbyli w tej placówce praktyki zawodowe, podczas których mieli okazję usłyszeć wiele dramatycznych historii z ust kobiet, które znalazły tu schronienie. Bardzo zaprzyjaźnili się z mieszkającymi tam bezdomnymi szczególnie z Paniami. Po zakończeniu praktyk postanowili zrobić dla nich coś więcej.
W ramach projektu zaplanowali spotkania z psychologami i prace nad własnym wizerunkiem Pań. Zebrali liczne grono wolontariuszy i sponsorów wspierających realizację pomysłu. Panie spotkały się z fryzjerami, stylistkami i makijażystkami. Dbałość o wygląd jest bowiem ważną częścią powrotu do normalnego życia i pozwala wyzbyć się stereotypu osoby bezdomnej, zaniedbanej i odpychającej. Pozwala spojrzeć na samego siebie zupełnie z innej strony.
W części pierwszej cyklu poznamy osoby biorące udział w projekcie, szczególnie Panie i ich losy, zaprzyjaźnionych studentów i ich motywacje oraz założenia projektu.
Posłuchaj części pierwszej.
Część druga 4.02.2024.po 9.00.
Zdjęcia Katarzyna Naworol.