Zbliża się X edycja konkursu recytatorskiego poezji i prozy lagrowej

Fot. Instytut Pamięci Narodowej/FB

Fot. Instytut Pamięci Narodowej/FB

Zbliża się kolejna, dziesiąta już edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, w którym mogą wziąć udział uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 marca.

Konkurs recytatorski ku pamięci

Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim obozie Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu.

– Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy

– podkreśla Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei. 

Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz samorząd Rudy Śląskiej. Konkurs został objęty honorowym patronatem małżonkę prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

Jak poinformowała PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN, zgłoszenia do konkursu na podstawie elektronicznie wypełnionej karty zgłoszenia przyjmowane są przez koordynatorów konkursu do 15 marca 2024 r. Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział w konkursie, będą mieli za zadanie wybrać i przygotować recytację dwóch utworów: wiersza i fragmentu prozy w oparciu o publikacje, których spis znajduje się na stronie >>https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/195727,X-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-recytatorskiego-W-kregu-poezji-i-prozy-lagrowe.html<<

Półfinały konkursu odbywać się będą w drugiej połowie marca, szczegóły podadzą koordynatorzy i organizatorzy, działający w różnych częściach kraju. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów, którzy wezmą udział w Gali Finałowej. Odbędzie się ona 17 kwietnia w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech od 24 do 27 maja 2024 r.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Ravensbrück w Niemczech

Ravensbrück, położony w pobliżu dawnego uzdrowiska klimatycznego Fürstenberg, służył od 1939 roku jako obóz koncentracyjny dla kobiet. Jak opisują historycy IPN, pierwszymi jego więźniarkami były niemieckie komunistki i działaczki niemieckiego ruchu oporu, później przywożono tam kobiety z innych krajów – przede wszystkim te walczące z hitlerowskim najeźdźcą w ramach różnych struktur konspiracyjnych, ale także przedstawicielki świata kultury i nauki oraz osoby demonstrujące na różny sposób swe przywiązanie do ojczyzny. 

Od kwietnia 1941 r. utworzono tam również obóz męski, a od czerwca 1942 r. dodano obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu koncentracyjnego przyłączono ponad 40 podobozów, w których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe. Szacuje się, że przez obóz Ravensbrück przeszło ok. 130 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn, przetrzymywanych w dramatycznych warunkach. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych. Polki stanowiły największą grupę więźniarek – według różnych szacunków od 36 tys. do 40 tys. Wiele z nich padło ofiarami eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez lekarzy z SS.

Exit mobile version