Czy choroba nowotworowa ma wpływ na życie seksualne osoby chorej? Czy radioterapia wpływa na popęd seksualny? Gdzie szukać pomocy przy problemach związanych ze współżyciem? Te kwestie poruszali dziś uczestnicy konferencji pt. Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej.
O tym, dlaczego tematyka seksualności jest tak ważna mówi Ewa Skrbeńska, dyrektor Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:
Jak podkreśla profesor Maciej Salagierski, kierownik Katedry Urologii Onkologicznej na Uniwersytecie Zielonogórskim, lekarze mają świadomość tego, że leczenie nowotworu wpływa niekorzystnie na komfort i jakość życia pacjentów:
Według doktora nauk medycznych Róży Poźniak-Balickiej, kierownika Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, problem seksualności osób zmagających się z nowotworem jest często pomijany i należy to zmienić:
Konferencja została zorganizowana przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sulechowie we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. To wydarzenie jest jednym z wielu wspólnych projektów tych instytucji.
O współpracy szpitala z uczelnią i wzajemnych korzyściach mówi Wojciech Świtała, dyrektor sulechowskiego szpitala:
Jak podkreśla Krzysztof Romankiewicz, starosta powiatu zielonogórskiego, współpraca tych instytucji pozwala umocnić ich pozycję i atrakcyjność:
Na dzisiejszej konferencji pojawili się także uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie, którzy po maturze być może będą kontynuować edukację na Uniwersytecie Zielonogórskim. O tym, dlaczego przyszli maturzyści zdecydowali się wziąć udział w spotkaniu mówią Kinga i Gabriela, uczennice 2 klasy humanistycznej:
W konferencji wzięli udział specjaliści i profesorzy zajmujący się ginekologią, urologią oraz seksuologią.