Protest przed rozgłośnią Radia Zachód

Protest przed rozgłośnią Radia Zachód Radio Zachód - Lubuskie

2 stycznia przed budynkiem Radia Zachód w Zielonej Górze, mieszczącym się przy ul. Kukułczej 1 w Zielonej Górze odbędzie się protest w obronie wolnych mediów. Organizatorem akcji jest Solidarność Regionu Zielonogórskiego.

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Polskim Radiu – Regionalnej Rozgłośni w Zielonej Górze „Radio Zachód” S.A. wyraziła zaniepokojenie próbami zmian personalnych w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej, dokonanymi z naruszeniem obowiązującego w Polsce Prawa.

Pracownicy Radia Zachód zrzeszeni w Związku Zawodowym Dziennikarzy i Realizatorów Regionalnej Rozgłośni w Zielonej Górze wydali 26 grudnia br. oświadczenie, w którym odnoszą się do sytuacji w mediach publicznych oraz do najnowszych wydarzeń, które miały miejsce w Polskim Radiu Zachód. Treść oświadczenia dostępna jest w artykule polecanym poniżej.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Czytaj także:

W związku z powyższą sytuacją oraz postawieniem – decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z 29 grudnia) w stan likwidacji 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, w skład których wchodzą: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra) Solidarność Regionu Zielonogórskiego organizuje protest 2 stycznia o godz. 16.00, przed budynkiem Radia Zachód w Zielonej Górze, mieszczącym się przy ul. Kukułczej 1.

– Koleżanki i koledzy. Akcja Wolne Media. 2 stycznia 2024r. o godz.16.00 przed Radiem Zachód ,ul. Kukułcza 1 w Zielonej Górze. Zbieramy się aby protestować przeciwko decyzjom pułkownika Sienkiewicza i koalicji 13 grudnia o likwidacji mediów publicznych.
Przyjdź. Informację podaj dalej. Bogusław Motowidełko Przewodniczący Zarządu Regionu Zielonogorskiego NSZZ Solidarność

– czytamy w poście na profilu >>Solidarność Region Zielonogórski<< zamieszczonym na Facebooku .

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. 

W sobotę 23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych. 

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. 

Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17.

Czytaj także:

Exit mobile version