Związkowcy NSZZ „Solidarność” w Radiu Zachód: „Okres przejściowy” nie stanowi podstawy do naruszenia prawa

Związkowcy NSZZ „Solidarność” w Radiu Zachód: „Okres przejściowy" nie stanowi podstawy do naruszenia prawa Radio Zachód - Lubuskie

Taki początek kadencji nowej większości parlamentarnej jest bardzo złą i niebezpieczną zapowiedzią przyszłości mediów narodowych – napisali związkowcy NSZZ „Solidarność” w Polskim Radiu Zachód w oświadczeniu.

Pracownicy radia odnieśli się w nim do działań podjętych wobec mediów narodowych oraz Polskiej Agencji Prasowej przez resort kultury kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza. 

Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.

Związkowcy radiowej „Solidarności” wyrazili zaniepokojenie próbami zmian w mediach narodowych metodami niedemokratycznym oraz najnowszymi decyzjami dotyczącymi zmian personalnych w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. W ich ocenie dokonane zostały one z naruszeniem obowiązującego prawa.

„Uważamy, że zapisy w podjętej 19 grudnia 2023 r. przez większość parlamentarną uchwale +w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej+, wzywające Skarb Państwa do podjęcia niezwłocznie działań naprawczych +w okresie przejściowym” do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych, mogą być próbą usprawiedliwienia obchodzenia, czy wręcz łamania prawa.”

– napisali związkowcy w oświadczeniu.

„Okres przejściowy” nie pozwala naruszać prawa

Jak piszą członkowie zakładowej „Solidarności” w Radiu Zachód:

„W naszej ocenie, żaden +okres przejściowy+ nie stanowi podstawy do naruszenia obowiązujących przepisów prawa, w tym naruszania przepisów ustaw, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego czy Konstytucji RP.”

– czytamy.

Związkowcy podkreślili w swoim stanowisku, że rozumieją potrzebę zmian w mediach narodowych, którymi kieruje się obecna większość rządząca, jednak jak zauważają: „procedury stanowienia prawa w Polsce są powszechnie znane i obowiązują w polskim ustroju w niezmienionej i usankcjonowanej Konstytucją RP formie od dawna.”Związkowcy przytaczają także opinie pracowników nie będących członkami „Solidarności” o dokonywanych obecnie zmianach. Jak zauważają: 

„Taki początek kadencji nowej większości parlamentarnej jest bardzo złą i niebezpieczną zapowiedzią przyszłości mediów narodowych w Polsce. Jak pokazała historia kilkudziesięciu ostatnich lat naszego kraju, metodami niedemokratycznymi, bezprawnymi i naruszającymi podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa, nigdy nie osiąga się celu, jakim jest dobro wspólne wszystkich obywateli, lecz co najwyżej wąskiej ich grupy.”

– napisali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” w Radiu Zachód.

Exit mobile version