Zapraszamy do miasta, które przez jeden dzień było stolicą Polski i w którym król Jan Kazimierz brał ślub. Tutaj też pomieszkiwał brat Napoleona Bonaparte oraz gościł sam italski cesarz. Teraz dowiecie się, jak wyglądała Wschowa dwieście lat temu?
„Wschowa w XIX i XX wieku” to tytuł wystawy, jaką przygotowuje miejscowe muzeum. Celem organizacji kolejnej stałej ekspozycji jest przybliżenie mieszkańcom Wschowy jak i zwiedzającym historii miasta z okresu dwóch wieków, kiedy na skutek II rozbioru Wschowa znalazła się w granicach Prus i państwa niemieckiego, z przerwą w latach 1806-1815, kiedy była częścią Księstwa Warszawskiego.
– Eksponaty pochodzą z naszych zbiorów
– mówi Anna Napierała ze wschowskiego muzeum.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 12 grudnia, o godz. 17.00, w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy palcu Farnym 3.
Natomiast dwie godziny wcześniej, o godzinie 15.00, będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Metelskiego, zasłużonego wschowskiego działacza niepodległościowego, działającego na początku XX w. Tablica zostanie odsłonięta w 105. rocznicę Wiecu Polskiego na budynku Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie przy ul. Niepodległości 1.
aa