Izraelskie lotnictwo zaatakowało w poniedziałek nad ranem dwie zlokalizowane w Libanie komórki Hezbollahu, których zadaniem był ostrzał Izraela pociskami przeciwpancernymi i rakietowymi.
Libańska państwowa agencja informacyjna NNA potwierdziła atak Izraela, a źródła w Hezbollahu, unikając szczegółów, dodały, że zginął jeden z ich bojowników – poinformowała agencja Reutera.
Siły Obronne Izraela (IDF) podały, że jedna z zaatakowanych komórek znajdowała się w odległości 13 km od Aitaroun, a druga – na spornym terenie Sheba Farms.
Od 7 października trwa sporadyczna wymiana ognia między IDF, a wspieraną przez Iran terrorystyczną organizacją Hezbollah, która działa z terytorium Libanu. Po stronie izraelskiej w zginęło dotąd co najmniej pięciu żołnierzy i jedna osoba cywilna, po libańskiej – 11 terrorystów i czterech cywilów.
Od czasu ataku Hamasu Izrael ewakuował 42 osiedla, leżące w odległości do 2 km od granicy z Libanem.
Autonomia Palestyńska i Strefa Gazy
Na mocy porozumienia palestyńsko-izraelskiego w 1993 r. powstała Autonomia Palestyńska zarządzająca Zachodnim Brzegiem i Strefą Gazy. Po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy i pod wpływem wewnętrznego konfliktu między bojowo nastawionym islamistycznym Hamasem a bardziej pragmatyczną partią Fatah rządzącą w Autonomii, Hamas przejął całkowitą kontrolę nad Strefą Gazy.
Wbrew ONZ Izrael uważa całą Jerozolimę za swoją stolicę, podczas gdy Palestyńczycy uważają Wschodnią Jerozolimę za stolicę przyszłego państwa palestyńskiego. Stany Zjednoczone są jednym z nielicznych krajów, które uznają to miasto za stolicę Izraela.
W ciągu ostatnich 50 lat Izrael zbudował we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu nielegalne zdaniem ONZ osiedla, w których żyje ponad 600-700 tys. Żydów. Między władzami Izraela a Palestyńczykami mieszkającymi na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy dochodzi bardzo często do aktów przemocy.
Palestyńczycy uważają Izrael za najeźdźców oraz kolonizatorów i nigdy nie pogodzili się z utratą wszystkich swoich ziem. Proces pokojowy został w ostatnich latach zatrzymany, m.in z powodu palestyńskich ataków terrorystycznych. Obie strony nie zgadzają się m.in. co do tego, czy obok Izraela powinno zostać utworzone państwo palestyńskie, jaka powinna być przyszłość palestyńskich uchodźców i przyszłość osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu oraz czy obie strony powinny dzielić Jerozolimę.