W Dzień Wszystkich Świętych po raz 10. odbędzie się polsko-niemiecki spacer pojednania z komentarzem historycznym po Cmentarzu Komunalnym w Słubicach – poinformował społeczny opiekun zabytków pow. słubickiego Roland Semik.
„Ideą wydarzenia jest zbliżanie mieszkańców Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą, poznawanie i kultywowanie wspólnych tradycji i historii”
– dodał Semik będący także członkiem Towarzystwa Historycznego i Rady Ochrony Zabytków we Frankfurcie nad Odrą.
Podczas spaceru będzie mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych i różnicach między tym katolickim świętem a ewangelicką Niedzielą Zmarłych oraz o samej historii słubickiego cmentarza.
Uczestnicy spaceru poznają historię dawnej kaplicy z 1901 r. i kolejnych mogił, które trafiły do prowadzonej przez IPN ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski; ochrony prawnej w ostatnim czasie doczekały się m.in. groby powstańców wielkopolskich: Józefa Juskowiaka (1898-1978), Wincentego Tomiaka (1902-1988) i Józefa Wernera (1897-1978).
Czytaj także:
Słubicki Spacer Pojednania
W Słubicach odbył się doroczny Spacer Pojedniania. Jego organizatorem jest regionalista i społeczny opiekun zabytków Roland Semik. Prezentuje różne wątki historii miasta i miejscowego cmentarza. Od ubiegłego roku spacer...
Czytaj więcejDetails„Symbolem splecionej historii polskich i niemieckich mieszkańców tej ziemi pozostaje lapidarium na cmentarzu komunalnym. W tym roku wzbogacone o kilkanaście kolejnych kamieni i tablic znalezionych podczas prac na wschodnim brzegu Odry. Wśród tych inskrypcji pojawiają się m.in.: roczna dziewczynka Anna Edler (1883-1884) czy sierżant policji Heinrich Schütz (1894-1927)” – powiedział Semik.
Na słubickiej nekropolii jest również zbiorowa mogiła tzw. siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, grób pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953) czy obelisk poświęcony pionierom słubickiej oświaty, wzniesiony z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Uczestnicy spaceru spotkają się 1 listopada o godz. 17 przed kościołem pw. NMP Królowej Polski w Słubicach i stamtąd wyruszą na nekropolię. Przewodnikami będą Roland Semik i Uta Kurzwelly z Uniwersytetu Ludowego we Frankfurcie nad Odrą. Chęć udziału w spacerze można zgłaszać mailowo na adres: info@vhs-ffo.de
Założony w 1814 r. Cmentarz Komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy – mieszkańcy obecnych Słubic, ale również Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt.
Spacer pojednania z komentarzem historycznym w języku polsku i niemieckim to cykliczne wydarzenie zainicjowane przed laty przez Eckarda Reissa z Frankfurtu nad Odrą i Rolanda Semika.