Sejmik szkół i drużyn harcerskich w Gubinie

Sejmik szkół i drużyn harcerskich w Gubinie Radio Zachód - Lubuskie

Kilkudziesięciu uczniów z całej Polski spotkało się dziś w Gubinie na pierwszym sejmiku szkół i drużyn harcerskich dziedziczących tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Inicjatorem obrad było Stowarzyszenie Ułana Karpackiego w Poznaniu.

Jak wyjaśnia Andrzej Furman, jeden z organizatorów sejmiku, głównym celem tego spotkania była integracja uczniów i harcerzy, którzy upamiętniają losy żołnierzy walczących m.in. w Tobruku czy pod Monte Cassino:

W obradach uczestniczyły m.in. delegacje z Chełma, Skawiny, Tomic i Bukowej Woli. Zdaniem uczniów, którzy wzięli udział w tym sejmiku, kultywowanie tradycji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jest bardzo ważne i pozwala lepiej poznać polską historię:

W dzisiejszym wydarzeniu wzięli też udział uczniowie z Gubina, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. 73. Pułku Zmechanizowanego Ułanów Karpackich.

Dyrektor tej szkoły, Bogusław Wypych, podkreśla, że takie imię zobowiązuje i szkoła od lat kultywuje patriotyczne tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie:

Gościem specjalnym pierwszego sejmiku szkół i drużyn harcerskich dziedziczących tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie był kapitan Władysław Dąbrowski, weteran 15. Pułku Ułanów Poznańskich:

Obrady pierwszego sejmiku szkół i drużyn harcerskich dziedziczących tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie odbyły się w Gubińskim Domu Kultury, w którym otwarto dziś też wystawę pod tytułem „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”.

Jak zaznacza Piotr Orzechowski z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, prezentuje ona trudne losy Polaków walczących na froncie zachodnim, a także heroizm i znaczenie ich dokonań:

Dodajmy, że współorganizatorem wydarzenia był poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który organizował też rozstrzygnięty w w trakcie obrad konkurs pt. „Z ziemi włoskiej do Polskiej”.

W obradach uczestniczyli m.in. przedstawicie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz Gubina oraz dyrektor oddziału IPN w Poznaniu – dr hab. Rafał Reczek.

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version