„Ciepłe mieszkanie” – od dziś drugi nabór wniosków do programu

"Ciepłe mieszkanie" - od dziś drugi nabór wniosków do programu Radio Zachód - Lubuskie

 

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział, że „Ciepłe Mieszkanie” jest uzupełnieniem „Czystego Powietrza”, z którego korzystają właściciele domów jednorodzinnych. Dodał, że zakres inwestycji, którą mogą zrealizować mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej, jest węższy niż w przypadki budynku jednorodzinnego.

Wyjaśnił, że najemca lub mieszkaniec domu wielorodzinnego może wymienić kopciuch, wymienić okna i drzwi, kupić i zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła albo instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. „Nie można uzyskać dotacji na docieplenie budynku. To mogą wspólnoty mieszkaniowe” – wskazał wiceprezes Narodowego Funduszu.

Paweł Mirowski zaznaczył, że w drugim naborze do „Ciepłego Mieszkania” podwyższono kwotę dotacji, która jest uzależniona od dochodu najemcy lokalu komunalnego lub właściciela mieszkania w domu wielorodzinnym.

„Im niższy dochód, tym ta dotacja może być wyższa”

– podkreślił.

Trzy poziomy dofinansowania

Obowiązują trzy poziomy dofinansowania dla osób fizycznych

„Odpowiednio intensywność dofinansowania od 30 w pierwszym poziomie, przez 60 procent w drugim poziomie, kosztów kwalifikowanych, po 90 procent w trzecim poziomie”

– poinformował Paweł Mirowski.

Dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce przewidziano wyższy o pięć punktów procentowych poziom intensywności dofinansowania. Na liście takich samorządów są obecnie 163 gminy. Dla porównania, w ubiegłorocznej edycji programu w takim wykazie znalazły się 322 gminy.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać do 375 tysięcy złotych dofinansowania.

„To jest ta pokaźna wartość dotacji, którą możemy zainwestować na przykład w docieplenie całego budynku, wymianę tych indywidualnych źródeł ciepła na jedno zbiorcze czy też na montaż instalacji fotowoltaicznej”

– wskazał.

Umowy z gminami zainteresowanymi dofinansowaniami dla mieszkańców podpisują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Następnie jednostka samorządu terytorialnego ogłasza na swoim terenie nabór wniosków wśród mieszkańców, czyli końcowych beneficjentów.

Nabór wniosków potrwa do końca stycznia przyszłego roku.

Exit mobile version