Fabryki papieru, takie jak PM2 Eisenhuettenstadt i Leipa w Schwedt, odprowadzają do Odry ścieki o temperaturze powyżej 30 stopni. Czy należy to przemyśleć w czasach umierania ryb i kwitnienia glonów? – zastanawia się portal gazety „Maerkische Oderzeitung” (MOZ) w tekście zatytułowanym: „Ciepłe ścieki z papierni nad Odrą – czynnik ryzyka umierania ryb?”.
Zasolenie, zanieczyszczenie, niska woda, wysokie temperatury – wszystkie te czynniki sprzyjają zakwitowi toksycznych glonów i doprowadziły do śmierci ryb w Odrze rok temu – przypomina portal.
Dalsza część tekstu pod filmem
Ścieki o podwyższonej temperaturze w Odrze
W Brandenburgii wzdłuż 162-kilometrowego brzegu nie ma zbyt dużej ilości przemysłu, który zanieczyszczałby rzekę. Według Ministerstwa Środowiska Brandenburgii, agencja środowiska (Landesumweltamt) sprawdziła rok temu duże zrzuty ścieków, aby zbadać, czy są one zgodne z zatwierdzonymi wartościami.
– Ścieki w podwyższonej temperaturze wpływały do Odry, która i tak była narażona na wysokie temperatury
– pisze MOZ.
Tłumaczenia niemieckiej firmy
Ścieki z zakładu mogą być odprowadzane w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Do oczyszczalni trafiają ścieki z kilku firm, ale głównie z papierni PM2. „Na początku procesu oczyszczania woda ma od 35 do 36 stopni C, po czym musimy ją schłodzić o sześć stopni. Mamy dwie wieże chłodnicze, ale jedna z nich nie jest w stanie tego zrobić z powodu zwapnienia” – wyjaśnia Juergen Koepke, kierownik oczyszczalni ścieków.
Przemilczany problem
Agencja ochrony środowiska „była świadoma problemu. Granica 30 stopni C została przekroczona po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku (…)” – pisze MOZ. W dniu 8 sierpnia 2022 r. temperatura ścieków wynosiła 34 stopnie – to prawie dziesięć stopni więcej niż miała woda w Odrze.
MOZ zwraca w swoim tekście uwagę, że „ciepłe ścieki to typowy problem dla producentów papieru”.