Pol’and’Rock Festiwal: Już około 60 uczestników trafiło na SOR szpitala w Drawsku Pomorskim

PAP/Marcin Bielecki

PAP/Marcin Bielecki

Już około 60 uczestników Pol’and’Rock Festiwal trafiło na SOR szpitala w Drawsku Pomorskim. Skutki imprezy odbywającej się na lotnisku w Czaplinku zmusiły władze placówki medycznej do zwiększenia personelu.

Na oficjalnej stronie festiwalu pojawił się z kolei artykuł o tytule „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, w którym zapewniono, że służby dbają o standardy „na najwyższym poziomie”.

Tymczasem poszkodowane zostały kolejne osoby. Tym razem podczas wichury.

„Gwałtowne opady spowodowały przewrócenie się jednej z wież, która jest na obszarze festiwalu”

– powiedział Jerzy Owsiak. Trzy poszkodowane osoby zostały zaopatrzone przez patrole medyczne, jedna z nich została przewieziona do szpitala.

Policja w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl potwierdziła, że także w tym roku odnotowała przestępstwa związane z narkotykami, jednak do czasu zebrania wszystkich danych nie podaje szczegółów.




Każdego roku na Festiwalu Pol’and’Rock dochodzi do licznych przestępstw – wynika z policyjnych danych. Na festiwalu dominują narkotyki, alkohol, dochodzi do kradzieży oraz gwałtów. W zeszłym roku policja odnotowała na festiwalu 54 przestępstwa i zatrzymano 57 osób (głównie za posiadanie środków odurzających i naruszenie zakazu lotów). Wystawiono 87 mandatów karnych za popełnione wykroczenia, a także doszło do jednego wypadku drogowego (potrącenie pieszej).

Dalsza część tekstu pod zdjęciem.

Fot. PAP/Jerzy Muszyński

Policja zatrzymała 27 osób posiadających narkotyki.

„Były to przede wszystkim zatrzymania niewielkich ilości, a w jednym przypadku były to znaczne ilości narkotyków. Ponadto, zatrzymaliśmy i wyeliminowaliśmy z dalszej drogi kierującego, który był nietrzeźwy”

– mówiła podinsp. Alicja Śledziona, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W 2021 roku było trochę lepiej

Policja odnotowała wówczas 25 przestępstwa (głównie to posiadanie środków odurzających i naruszenie zakazu lotów). Na wniosek Policji, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, wprowadziła zakaz wykonywania lotów (z ściśle uregulowanymi wyjątkami) nad wyznaczonym terenem festiwalu i wokół niego. 4 osoby złamały ten zakaz (w trzech wypadkach dronami, jedna osoba latając paralotnią). Ponadto w 2021 roku zarejestrowano 247 wykroczeń.




2019: z przedawkowania amfetaminy umiera uczestnik Pol’and’Rock

W 2019 roku głośne były przypadki śmierci dwóch osób na festiwalu. Prokuratura podała, że przyczyną śmierci 35-letniego mężczyzny było przedawkowanie amfetaminy, mimo iż Jerzy Owsiak przedstawiał na konferencji prasowej zupełnie inną wersję.

„Wiem na ten temat dużo, dużo więcej, ale na razie nie mogę o tych sprawach mówić bez porozumienia z policją. Powtórzę jeszcze raz, podkreślę – były to naturalne powody”

– mówił wbrew oficjalnej wersji policji.

W czasie festiwalu w 2019 roku policjanci odnotowali łącznie 131 przestępstw, spośród nich najwięcej bo 83 dotyczyło zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania narkotyków. Szesnaście przestępstw to kradzieże – przede wszystkim dokumentów i pieniędzy z namiotów. Policjanci zarejestrowali też jedno „utrwalenie wizerunku nagiej osoby”, dwie kradzieże rozbójnicze, jedno przywłaszczenie i jedno spowodowanie wypadku w ruchu drogowym. Jedno ze zdarzeń to napaść na policjanta zabezpieczającego festiwal. 36-latek zaatakował funkcjonariusza, który kierował ruchem na ul. Gorzowskiej. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Policjant miał uszkodzony bark. Mężczyzna był pod działaniem narkotyków.

W 2018 roku lubuska policja zarejestrowała 213 przestępstw, przy czym zdecydowana większość z nich dotyczyła narkotyków – aż 141 przypadków oraz jeden przypadek posiadania dopalaczy. Na drugim miejscu w policyjnej statystyce znalazło się 50 przypadków kradzieży mienia lub dokumentów. Oprócz tego zarejestrowano: 2 przypadki prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, 1 kradzież pojazdu, 1 przestępstwo dotyczącej utrwalania nagiego wizerunku osoby małoletniej, 1 sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych bez wymaganego zezwolenia, 2 uszkodzenia mienia, 1 lot dronem wbrew zakazowi, 5 zawiadomień dotyczących zgwałcenia, 2 naruszenia nietykalności funkcjonariusza, 1 udział w bójce, 2 rozboje, 1 pozbawienie wolności oraz 2 przywłaszczenia. Policjanci dodatkowo ujawnili 849 wykroczeń, przeprowadzili 623 interwencje i ponad 60 tys. kontroli trzeźwości.

Źródło: PAP/IAR/mpo

Exit mobile version