Jako pierwsi wprowadzili kompleksową pomoc dla ofiar wojny: od pilnych operacji postrzałowych ran, leczenia oparzeń czy amputacji po rehabilitację fizyczną, psychologiczną i protetykę. Teraz uczą lekarzy, którzy przyjeżdżają z całego świata, by zdobyć doświadczenie w specyfice medycyny wojennej. Centrum Rehabilitacyjne Unbroken we Lwowie przez ostatnie 16 miesięcy wojny z Rosją stało się najważniejszym miejscem w Ukrainie, gdzie pomoc mogą znaleźć zarówno cywile, jak i żołnierze.
Najnowocześniejszy ośrodek medyczny w Ukrainie
W Centrum Rehabilitacji Unbroken od lutego 2022 r. udzielono pomocy już ponad 12 tysiącom osób, które ucierpiały w wyniku inwazji rosyjskiej. W efekcie 460 dni pełnoskalowej wojny lwowska placówka stała się najnowocześniejszym ośrodkiem medycznym w Ukrainie. Pacjenci mają do dyspozycji szpital dla dorosłych i dzieci, przychodnię oraz centrum rehabilitacji.
Ranni w wyniku wojny przyjeżdżają z całego kraju
– Od początku wojny przyjmowaliśmy rannych z całej Ukrainy. Przyjeżdżali do nas pociągami i karetkami z całego kraju. Musieliśmy pomóc ludziom, którzy mieli specyficzny rodzaj obrażeń. Rany po wybuchu miny, rany postrzałowe, oparzenia. Nigdy wcześniej nie leczyliśmy takich ran, zwłaszcza wśród cywilów
– mówi w rozmowie z PAP.PL rzeczniczka centrum Unbroken Zoriana Hasij.
I dodaje: „Szybko zdaliśmy sobie sprawę z tego, że leczenie tych osób to nie tylko sama operacja, ale że oni będą potrzebować bardziej kompleksowej opieki: niezbędna będzie pomoc psychologów czy protetyków. Chcieliśmy im ją zapewnić w kraju, żeby nie musieli szukać pomocy za granicą”.
– Centrum rehabilitacji specjalizuje się w chirurgii, ortopedii, rehabilitacji fizycznej, rehabilitacji psychospołecznej i protetyce. „Multidyscyplinarny zespół jest naszą wielką dumą. Każdy pacjent przechodzi przez zespół specjalistów. To chirurdzy, traumatolodzy, fizjoterapeuci, protetycy, psycholodzy i psychoterapeuci, którzy kompleksowo ustalają, jakiej pomocy potrzebuje dana osoba. Nawet jeśli osoba trafia do nas bez kończyny i wydaje jej się, że potrzebuje tylko protezy i rehabilitacji, później okazuje się, że musi wrócić na stół operacyjny, bo inaczej nie będzie w stanie prawidłowo chodzić z protezą, którą dla niej wykonamy
– mówi Hasij.
Więcej o Centrum Rehabilitacyjnym Unbroken we Lwowie, znajdziecie na stronie internetowej unbroken.org.ua lub profilu Facebookowym – UNBROKEN Ukraine.
Pomagają sponsorzy, w tym z Polski
Ośrodek może działać na taką skalę w dużej mierze dzięki sponsorom – od małych lokalnych firm we Lwowie po wielkie międzynarodowe organizacje, takie jak Czerwony Krzyż. W pomoc zaangażowały się też Warszawa, Poznań i Gdańsk, a także wielu influencerów, blogerów, a nawet pisarzy.
Unbroken szkoli lekarzy z całego świata
– Nasi specjaliści wyjeżdżają też za granicę, aby uczyć się od najlepszych. Jednak ostatnio to właśnie lekarze z zagranicy przyjeżdżają do nas, by tu zdobywać bezcenne wojenne doświadczenie
– podkreśla Hasij.
„Unbroken jest teraz platformą dla zagranicznych kolegów, którzy mogą się czegoś nauczyć i zobaczyć coś, czego nie widzieli od dawna – od czasu konfliktu w Afganistanie czy Iraku, które były podobnym piekłem” – zaznacza Hasij.
Ostatnim dużym sukcesem Centrum Unbroken była operacja wszczepienia protezy bezpośrednio do kości.
W jaki sposób pacjenci mogą trafić do lwowskiego ośrodka? Wystarczy kontakt telefoniczny lub mailowy. „Nasi specjaliści już podczas pierwszego kontaktu pytają, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje pacjent, i odpowiednio go później kierują” – zapewnia rzeczniczka.
Polecamy
W obwodzie chersońskim pod wodą 1852 domy, ewakuowano 1,5 tys. osób
Po wysadzeniu zapory na Dnieprze na prawym (zachodnim) brzegu rzeki pod wodą znalazło się 1852 domów; do rana ewakuowano 1457...
Czytaj więcejDetails