W nocy z poniedziałku na wtorek, o godz. 2.50 (godz. 1.50 czasu polskiego) rosyjscy terroryści wysadzili od środka hydroelektrownię w Nowej Kachowce; zagrożonych zalaniem jest ok. 80 miejscowości, prowadzimy akcję ratowniczą – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
Rosyjscy terroryści wysadzili okupowaną przez siebie zaporę
Rosjanie wysadzili w powietrze okupowaną przez siebie zaporę w Nowej Kachowce na Dnieprze, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski – poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona, poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.
W strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób.
Zbiornik zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.
Tama w Nowej Kachowce była jedyną spośród sześciu zapór na Dnieprze, zajętą przez Rosjan.
W sąsiednim obwodzie zaporoskim znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, okupowana przez wojska rosyjskie. Siłownia nie funkcjonuje, ale wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów.
Zalana część Chersonia i osiem wiosek
Osiedla Hidropark i Naftohawań w Chersoniu zostały zalane, a osoby obłożnie chore i o ograniczonej sprawności ruchowej są przewożone do szpitali. Pod wodą jest też osiem wiosek w obwodzie chersońskim – poinformował szef chersońskiej administracji wojskowej Roman Mroczko, cytowany przez agencję Ukrinform.
Zagrożone zalaniem są też dzielnice Korabel, Antoniwska i Sadowska oraz obszar portu rzecznego.
Rozpoczęto wielką ewakuację
Służba prasowa Ministerstwa Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy zwołała nadzwyczajne posiedzenie sztabu koordynacyjnego ds. ewakuacji ludności cywilnej, na którym omawiane są kwestie ewakuacji, przesiedlenia i zaspokojenia najważniejszych potrzeb ludności z zagrożonych zalaniem terytoriów obwodu chersońskiego – przekazał Ukrinform.
„Z powodu wrogiego ataku na elektrownię wodną w Kachowce stan bezpieczeństwa w niektórych miejscowościach obwodu chersońskiego osiągnął poziom krytyczny.
– Lokalne władze ogłosiły ewakuację w miejscowościach Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Iwaniwka, Tokariwka, Poniatiwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo w Chersoniu. Trwa ewakuacja ludności autobusami do Chersonia, a następnie do Mikołajewa, a stamtąd do Chmielnickiego, Odessy, Kropywnyckiego, Kijowa i innych miast” – poinformowało ministerstwo w komunikacie.
Poinformowano również, że bezpłatny pociąg ewakuacyjny odjedzie z Chersonia do Mikołajowa o godzinie 12.00. Poproszono mieszkańców o zabieranie ze sobą minimalnej ilości niezbędnych rzeczy oraz dokumentów. Ministerstwo zaapelowało o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz stosowanie się do poleceń służb ratunkowych i policji – napisał Ukrinform.
Na razie nie ma ofiar
– Na razie nie ma ofiar wśród ludności spowodowanych wezbraną wodą
– napisał premier na serwisie Telegram po posiedzeniu komisji rządowej.
Dodał także, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej „jest na razie pod kontrolą i ważne jest, by nie dopuścić do rozwoju najgorszego scenariusza”.
Zbrodnia wojenna
Rosyjski atak jest szeroko komentowany na całym świecie. Mówi się o brutalności, barbarzyństwie, a nawet zbrodni wojennej.
- Zniszczenie tamy na Dnieprze spowodowało zagrożenie dla ludzi i środowiska; po raz kolejny pokazuje ono brutalność agresji Rosji wobec Ukrainy – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Bratysławie, gdzie uczestniczy w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu.
- Wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce to kolejny akt rosyjskiego barbarzyństwa na okupowanych terenach Ukrainy; Polska dołoży wszelkich starań, aby Rosja poniosła odpowiedzialność międzynarodową, a sprawcy tego czynu zostali ukarani – oświadczyło we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych.
- Zniszczenie zapory jest zbrodnią wojenną, która bezpośrednio zagraża tysiącom ludzi. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności. A Ukraina musi wygrać tę wojnę! – napisał litewski prezydent.
Ukraińcy nie zamierzają rezygnować
Sama Ukraina nie ma wątpliwości, że nocny atak na zaporę w Nowej Kachowce to nowy etap rosyjskiej agresji
To całkowity i ostateczny demontaż całej fałszywej i ideologicznej narracji Kremla: „wyzwolenia Ukrainy”, „niszczenia wyłącznie obiektów wojskowych” i reszty czysto propagandowych i kłamliwych rojeń – napisał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBiO) Ołeksij Daniłow w mediach społecznościowych.
Ukraińska armia zapewniła, że działania Rosjan nie powstrzymają kontrofenswy
„Podstępne działania przeciwnika, który wywołuje kryzysy socjalne i ekonomiczne, nie powstrzymają Sił Obrony Ukrainy. Są one gotowe do wyzwalania terytoriów okupowanych” – oświadczył Zarząd Komunikacji Strategicznych Ukraińskich Sił Zbrojnych w komunikacie na serwisie Telegram.
Ukraina wszczęła śledztwo ws. wysadzenia zapory
Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. Śledztwo dotyczy zbrodni wojennej i ekobójstwa – przestępstwa polegającego na masowym zniszczeniu środowiska naturalnego.
Kodeks karny Ukrainy określa ekobójstwo jako „masowe zniszczenie flory i fauny, zatrucie wody i powietrza, a także inne działania, które mogą spowodować katastrofę dla środowiska„.
Do Dniepru trafiło 150 ton oleju maszynowego
W wyniku zniszczenia zlokalizowanej na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej do Dniepru trafiło 150 ton oleju maszynowego – poinformowano w Kijowie po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Istnieje zagrożenie wycieku kolejnych 300 ton tej substancji.
Zatopione miejskie ZOO
Portal RBK Ukraina podał, że w Nowej Kachowce zatopiony został miejski ogród zoologiczny i mogły zginąć wszystkie zwierzęta. Przed inwazją rosyjską było tam około 260 zwierząt.