Czy popierają Państwo zakazy nocnej sprzedaży alkoholu?

Czy popierają Państwo zakazy nocnej sprzedaży alkoholu? Radio Zachód - Lubuskie

Czy popierają Państwo zakazy nocnej sprzedaży alkoholu? Radio Zachód - Lubuskie

W Krakowie od 1 lipca zacznie obowiązywać prohibicja. Sprzedaż alkoholu będzie zabroniona w sklepach na terenie całego miasta od północy do godz. 5:30. Tak zdecydowali w środę radni.

Za uchwałą głosowało 32 radnych, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się pięcioro radnych, sześcioro było nieobecnych.

Ograniczenie dotyczy wszystkich punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Chodzi więc o sklepy, w tym monopolowe, supermarkety, sklepy z produktami specjalistycznymi, np. winiarskie, ale i stacje benzynowe. Alkohol będzie bez zmian dostępny w lokalach gastronomicznych.

Przed środowym głosowaniem krakowscy urzędnicy przeprowadzili konsultacje społeczne z mieszkańcami. Wzięło w nich udział ponad 11 tys. osób, wśród których niemal 55 proc. poparło zmiany.

Nocna prohibicja obowiązuje m.in. w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Zakopanem, a także od grudnia 2019 roku w Gorzowie Wlkp., gdzie alkoholu „na wynos” nie kupimy w godzina od 23:00 do 6:00 rano.

Innym wątkiem jest także promowanie spożycia alkoholu. 

Warszawska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi Januszowi Palikotowi, celebrycie, gwieździe TVN-u Kubie Wojewódzkiemu oraz ich wspólnikowi. Mężczyźni odpowiedzą przed sądem za reklamowanie alkoholi wysokoprocentowych na swoich profilach w mediach społecznościowych. Za zarzucane im czyny może grozić kara grzywny od 10 tysięcy do nawet pół miliona złotych.

Działacz społeczny Jan Śpiewak, z którego zawiadomienia śledczy zajęli się Wojewódzkim i Palikotem powiedział „Wreszcie elity, +pieszczoszki salonu+ będą musieli odpowiedzieć za swoje obrzydliwe czyny. Według oceny prokuratury i mojej popełniali z pełną odpowiedzialnością przestępstwo w celu sprzedaży trucizny, kierując też swoje reklamy do bardzo młodych ludzi. Są ludźmi, którzy powinni zniknąć z przestrzeni publicznej” – powiedział w rozmowie z PAP. Problem wydaje się jednak szerszy, bo np.  w połowie marca na swoim profilu na Instagramie aktorka i modelka Joanna Opozda reklamowała markę wina, dołączając swoje zdjęcie z kieliszkiem. a w styczniu piosenkarka Margaret wrzuciła na Instagrama zdjęcie z flaszką wódki.

Spożycie alkoholu na mieszkańca Polski systematycznie rośnie na przestrzeni lat. Wg raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego  w 2021 r. na 1 mieszkańca w Polsce przypadało spożycie 9,7 l 100-proc. alkoholu. Jest to wynik o 3 litry wyższy niż jeszcze 20 lat temu.

Dziś pytamy Państwa: czy wprowadzanie ograniczeń w dostępie do alkoholu jest dobrym rozwiązaniem? Jakie powinny być metody ograniczania nadmiernego spożywania alkoholu i jego skutków?

O to pyta Łukasz Brodzik.

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.

 

Exit mobile version