Dziś mija 42. rocznica zamachu na Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o 17.17 na placu świętego Piotra w Rzymie strzelał do papieża Turek Mehmet Ali Agca.
Kierowcy, pracownicy banków i przedstawiciele środowiska krótkofalowców – takie m.in. grupy pielgrzymowały dziś na Jasną Górę. Przez cały dzień w sanktuarium trwa modlitwa w 42. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.
„Przeprowadzone przez IPN śledztwo w latach 2006-2014 potwierdziło, że w zamach były zaangażowane nie tylko tajne służby Bułgarii”
– podkreślił doktor Paweł Błażewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Czytaj także:
Ks. prof. Mazurkiewicz: Jana Pawła II można nazywać wielkim; doprowadził do pokojowego upadku komunizmu
Najważniejszym dokonaniem papieża było nie samo przyczynienie się do upadku komunizmu, ale doprowadzenie do przemian bez rozlewu krwi – powiedział PAP ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zaznaczył, że zasługi papieża pozwalają nazywać go wielkim. Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli...
Czytaj więcejDetails„Niedoszły zabójca Mehmet Ali Agca – obywatel turecki – był tylko wykonawcą wyroku, które najprawdopodobniej wydały władze sowieckiej Rosji. Różne dochodzenia, zarówno sądu włoskiego jak i prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, doszły do tego, że w zamach były mocno zaangażowane komunistyczne służby Bułgarii.
Zdajemy sobie sprawę, że żadne służby komunistycznego kraju nie mogły działać na własną rękę i te najważniejsze akcje podejmowały na zlecenie Moskwy”
– wyjaśniał historyk. Jak dodał, komuniści zorganizowali zamach na Jana Pawła II obawiając się osłabienia przez papieża światowego komunizmu.
„Papież nie posługując się siłą zbrojną, tajnymi służbami – potrafił z łaską Boga – mówiąc o polityce, o historii, trzeba ten aspekt brać pod uwagę – ten gigant duchowy, potrafił swojego ducha przekazać innym ludziom”
– powiedział doktor Błażewicz.
„Ci ludzie później w sposób pokojowy, jak na przykład grekokatolicy na Ukrainie – potrafili zmieniać świat, potrafili zmieniać komunizm. I w ten sam sposób ten wielki ruch, jakim była Solidarność, zmieniał i zmienił całą Polskę.”
– podkreślił doktor Paweł Błażewicz.
„Komuniści zdecydowali się na zamach, którego dramatyczne skutki zatrzymała Opatrzność Boża. Zamachowiec został ujęty przy pomocy włoskiej zakonnicy Letizii Giudici i włoskich zarabinieri”
– powiedział doktor Paweł Błażewicz.
„Komuniści zdecydowali się na zamach, który jak wiemy, nie powiódł się. Były dwie osoby, które w sposób niezaplanowany, spontaniczny pomogły papieżowi. Pierwsza to siostra zakonna, która podbiła rękę zamachowca, który oddał tylko dwa strzały, i druga siostra zakonna, która chwilę potem złapała Alego Agcę i nie pozwoliła mu uciec, przez co policja mogła go aresztować”
– przypominał doktor Błażewicz z IPN.
Czytaj także:
Jan Paweł II wobec stanu wojennego
Wielką rolę w okresie stanu wojennego w Polsce odegrał Święty Jan Paweł II. Papież troszczył się o los ojczyzny i rodaków. Wielokrotnie zajmował krytyczne stanowisko wobec decyzji komunistycznych władz, apelując - także w listach do generała Jaruzelskiego - o zaprzestanie przemocy i powrót do dialogu ze społeczeństwem. Prowadził działania dyplomatyczne,...
Czytaj więcejDetailsZamachu na Jana Pawła II dokonano 13 maja 1981, godz. 17:17
13 maja 1981 roku, kilkanaście minut po godzinie 17.00, papież Jan Paweł II podczas przejazdu otwartym samochodem wśród tłumów wiernych, czekających na audiencję generalną na placu świętego Piotra, został postrzelony w rękę i brzuch przez 23-letniego Turka, Mehmeda Ali Agcę. Oprócz Jana Pawła II, w zamachu ucierpiały również dwie turystki, znajdujące się w tym czasie na placu: Ann Odre i Rose Hall.
Ojciec Święty został przewieziony do polikliniki Gemelli, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. W jej wyniku stwierdzono, że kule nie naruszyły żadnego z ważnych narządów, jednak jedna z nich o milimetry minęła aortę.
Jan Paweł II przebywał w poliklinice do 3 czerwca 1981 roku, niestety pojawiły się powikłania i 20 czerwca trafił ponownie do szpitala, gdzie został powtórnie poddany operacji. Ostatecznie opuścił klinikę dopiero 14 sierpnia 1981 roku.
Jan Paweł II spotkał się z zamachowcem w więzieniu 27 grudnia 1983 roku i wybaczył mu. W 1999 roku zaapelował o jego ułaskawienie. Rok później prezydent Włoch ułaskawił Alego Agcę, który został wydany Turcji, gdzie odbył karę 10 lat więzienia za zabójstwo tureckiego dziennikarza w 1979 roku.
Więcej o papieżu Polaku na zachod.pl:
W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II przed łódzką katedrą
Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Zmierzający na niedzielną mszę św....
Czytaj więcejDetailsNa Jasną Górę pielgrzymowali dziś kierowcy, bankowcy, krótkofalowcy
Kierowcy, pracownicy banków i przedstawiciele środowiska krótkofalowców – takie m.in. grupy pielgrzymowały w sobotę na Jasną Górę. Przez cały dzień w sanktuarium trwa modlitwa w 42. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.
Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców, która już po raz 22. odbywała się na Jasnej Górze, jak jest też apelem o bezpieczną i rozważną jazdę na polskich drogach, modlitwą za wszystkich użytkowników dróg, ale i wielką okazją do podziękowania wszystkim, którzy wspierają misjonarzy w zakupie środków transportu – podało Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Podczas mszy w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymi modlili się w intencji wszystkich użytkowników dróg, za misje i misjonarzy oraz o pokój w Ukrainie i na świecie. Podobnie jak w latach poprzednich poświęcone zostały pojazdy oraz odprawiona zostanie Droga Krzyżowa za tych, którzy zginęli na drogach. Ofiary od uczestników pielgrzymki przeznaczone zostaną na zakup wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych na misjach w ramach projektów „Promienie Miłosierdzia”.
Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców
Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców odbywa się od 2002 r. w drugą sobotę maja. Jej organizatorami są: MIVA Polska (powstała w 2000 r. jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji), Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i paulini. Na pielgrzymkę zapraszani są nie tylko kierujący pojazdami, ale wszyscy użytkownicy dróg. W spotkaniu uczestniczą też instruktorzy jazdy, przedstawiciele policji, stowarzyszeń na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu na drodze, jak również Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem.
Uczestnicy 22. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę, 13 bm w Częstochowie. Pielgrzymka odbywa się od hasłem „Oddani Maryi Matce Kościoła”. Fot. PAP/Waldemar Deska
38. Pielgrzymka Bankowców w rocznicę zamachu na Jana Pawła II
W sobotę do Częstochowy przybyła także 38. Pielgrzymka Bankowców. Po raz pierwszy pracownicy sektora bankowego zgromadzili się na Jasnej Górze w 1985 r., po zdelegalizowaniu Solidarności. Pielgrzymki są ważnym elementem jednoczącym środowiska bankowców – zaznaczają służby prasowe sanktuarium. Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który przewodniczył mszy św. w homilii nawiązał do przypadającej w sobotę 42. rocznicy zamachu na Jana Pawła II.
„W obliczu ataków na Jana Pawła II bankowcy chcą pokazać swoją z nim solidarność. Trudno powiedzieć, że bronić, bo święty papież sam się broni, ale chcieliśmy pokazać, że jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II, szanujemy i kochamy go (…)”
– powiedziała organizatorka pielgrzymki Alicja Paszewska, cytowana przez biuro prasowe Jasnej Góry.
W sobotę na Jasnej Górze odbywały się także m.in. pielgrzymki: Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, która została zorganizowana już po raz 60. oraz 21. Pielgrzymka Krótkofalowców. Do wieczora w częstochowskim sanktuarium będą modlili się uczestnicy Pielgrzymki Akademickiej.