Co daje dzieciom nauka języka obcego już od najmłodszych lat?
Na ten temat rozmawiano dziś w Zielonej Górze w trakcie pierwszego Lubuskiego Kongresu Dwujęzyczności.
W trakcie spotkania omawiano m.in. wyniki pilotażowego projektu edukacyjnego realizowanego przez Fundację „Dwujęzyczny Przedszkolak”. Jak mówi prezeska organizacji, Aneta Zwolińska, w województwie lubuskim objęto nim 125 dzieci z pięciu przedszkoli, w których języka angielskiego używa się równolegle z językiem polskim:
Jedną z placówek, która jako jedna z pierwszych zgłosiła się do udziału w projekcie „Dwujęzyczny przedszkolak”, jest przedszkole przy szkole podstawowej w Jędrzychowicach w gminie Wschowa.
Koordynatorka projektu, Iwona Skrzypczak, podkreśla, że to świetny sposób na oswojenie dzieci z językiem obcym i nauczenie ich podstaw języka angielskiego:
W realizację projektu „Dwujęzyczny Przedszkolak” zaangażował się także Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
– Nie ma nic lepszego, niż nauka języka obcego już od najmłodszych lat, dzięki czemu dzieci oswajają się z tym językiem i nie mają później barier, żeby go używać – mówi dyrektorka zielonogórskiego ODN, Marzena Pulik – Sowińska:
Podobnego zdania jest także lubuska kurator oświaty, Katarzyna Pernal – Wyderkiewicz, która cieszy się, że tego typu projekt realizowany jest także w naszym regionie:
W trakcie pierwszego Lubuskiego Kongresu Dwujęzyczności, jaki odbył się dziś w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, zaprezentowano też specjalną książkę kucharską stworzoną przez dzieci biorące udział w projekcie „Dwujęzyczny Przedszkolak”.
Jak zaznacza wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, znalazły się w niej polsko – angielskie przepisy na lubuskie dania regionalne, które powstały z produktów od lokalnych producentów żywności:
Dodajmy, że na zakończenie spotkania przedszkola, które przez ostatni rok podejmowały działania rzecz dwujęzyczności o zasięgu ogólnopolskim, otrzymały Krajowe Certyfikaty Przedszkola Promującego Dwujęzyczność.