„Jak pomóc”- posłuchaj reportażu Marzeny Wróbel-Szały

„Jak pomóc”- posłuchaj reportażu Marzeny Wróbel-Szały Radio Zachód - Lubuskie

Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze to największa tego typu placówka w Polsce. Pomoc psychiatryczną i psychologiczną otrzymuje tam kilkuset młodych ludzi rocznie, nie tylko z województwa lubuskiego. Miejsce to jest bardzo potrzebne, bowiem od kilku lat rośnie wśród młodego pokolenia ilość zachorowań na depresję i prób samobójczych. Jeszcze do lat 60-tych uważano, że depresja dotyczy tylko osób dorosłych. Dziś wiemy, że nawet u najmłodszych występują zaburzenia nastroju wywołane przeżywaniem trudnych emocji w domu i w szkole.

Pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej i kadrowej pracownicy placówki w Zaborze starają się zapewnić młodym ludziom jak najlepsze warunki do wyzdrowienia. Sprzyja temu też miejsce- piękny, zabytkowy pałac, którego historia sięga 1677 roku. Obecnie wychowawcy i terapeuci organizują dla podopiecznych szereg zajęć m.in. artystycznych, literackich i sportowych. Dzieci mają szansę poznać swoje mocne strony, ale tez poznać inny sposób spędzania czasu. Stąd też najnowszy pomysł dyrekcji placówki na zorganizowanie w przypałacowym parku alpakoterapii, która polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta.

DEPRESJA

Według najnowszych statystyk na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-3-go roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej. Jeszcze dramatycznej wyglądają statystyki samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2022 roku zanotowano ponad 2000 prób samobójczych, czyli o 150% więcej niż w roku poprzednim. Głównymi przyczynami – według policji – są zaburzenia psychiczne, kłopoty w domu i mobbing w szkole.

Dlatego tak ważna jest pomoc młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze wypracowanych sposobów radzenia sobie w kryzysach. Oni dopiero te narzędzia zdobywają.

Posłuchaj reportażu.

Exit mobile version