Bezwzględni dla piratów. Lubuska policja rozpoczęła majówkową akcję

Fot. Lubuska Policja

Fot. Lubuska Policja

Rozpoczyna się „majówka” – pierwsze urlopy i związane z nimi wyjazdy. Lubuscy policjanci drogówki już sprawdzają trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów, a także reagują na przypadki łamania prawa oraz niebezpiecznej jazdy. Policja apeluje, by sprzymierzeńcami naszych majowych podróży były rozsądek i wyobraźnia, przejawiające się zwłaszcza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego.

Zdrowy rozsądek hamuje tragiczne statystyki

Przed nami kilka dni wolnych. Piękna, słoneczna pogoda, zaawansowana wiosna, grille, spotkania, zabawy, imprezy rozrywkowe, kulturalne czy sportowe. Niemniej zawsze po zakończeniu „majówki” przychodzi czas refleksji. Policyjne statystyki szybko przekonują nieprzekonanych, że nieszczęść i ludzkich tragedii jest zbyt wiele. Dlatego policjanci apelują do Lubuszan i wszystkich tych, którzy w tym czasie przebywać będą w naszym regionie o zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i pokorę.

Według danych przekazanych przez podinsp. Marcina Maludego, rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim:

Bez taryfy ulgowej dla drogowych piratów

Podczas majówki ruch na drogach zawsze gęstnieje, a zachowanie za kierownicą niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Ze strony Policji idzie jasny i czytelny przekaz – odpowiedzialny kierowca może liczyć na cenne wskazówki i porady, natomiast dla drogowych piratów nie będzie taryfy ulgowej. Na tolerancję nie mogą też liczyć osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu, czy środków psychoaktywnych. Policjanci zapowiadają natychmiastową i stanowczą reakcję.

Drogówka w akcji

Wzmożone patrole drogówki będą widoczne na głównych arteriach komunikacyjnych, ale także na pozostałych drogach naszego regionu, także tych o mniejszym natężeniu ruchu. Policjanci wyposażeni w alkomaty i testery narkotykowe będą sprawdzać stan psychofizyczny kierowców, zwracać uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Kontrolowana będzie również prędkość z jaką poruszają się kierowcy. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

Zbadaj poziom alkoholu, zanim siądziesz za kierownicą 

Policjanci przypominają o możliwości sprawdzenia trzeźwości o każdej porze w komendach i komisariatach policji.

Zadbaj o stan techniczny prowadzonego samochodu

Odpowiedzialny kierowca nie może zapomnieć o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, który ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Skontrolujmy oświetlenie, płyny eksploatacyjne, opony, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie naszego bagażu. Poświęcenie tych kilku minut sprawi, że na drodze będziemy czuć się pewniej. A za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani. Jeśli poczujemy, że ogarnia nas zmęczenie, zjedźmy na parking i zróbmy sobie chwilę przerwy. Nawet kilkanaście minut odpoczynku od kierowania, wypicie kawy, czy krótki spacer sprawi, że poczujemy się lepiej.

Exit mobile version