Trudna sytuacja w walce o Bachmut. Czy Rosjanie użyli broni chemicznej? [WIDEO]

Członek dywizji rakiet przeciwlotniczych armii ukraińskiej 57. Brygady na pozycji pod Bachmutem. Fot. PAP/EPA/Maria Senovilla

Członek dywizji rakiet przeciwlotniczych armii ukraińskiej 57. Brygady na pozycji pod Bachmutem. Fot. PAP/EPA/Maria Senovilla

Sytuacja w Bachmucie w obwodzie donieckim jest bardzo trudna, trwają ciężkie walki, wróg atakuje w dzień i w nocy – powiedzieli ukraińscy wojskowi Radiu Swoboda. Jeden z nich relacjonował, że rosyjscy żołnierze w walkach w mieście użyli niezidentyfikowanego gazu.

„Sytuacja jest napięta. Dookoła miasta są liczne, najlepiej wyszkolone oddziały przeciwnika. My ich tutaj zablokowaliśmy, oni nie mogą przerzucić się na inne odcinki” – mówił jeden z żołnierzy w reportażu wideo na portalu Radia Swoboda.

Dalsza część tekstu pod wideo.

Miasto, jak dodał żołnierz ukraiński, jest atakowane, zarówno w dzień, jak i w nocy.

„Trzy dni temu wrzucili jakieś puszki ze specyficznym gazem, może to był jakiś chlor. Siedzisz w piwnicy i czujesz, że brakuje powietrza, ciężko się oddycha”

– mówił inny wojskowy.

Żołnierze powiedzieli również, że z miasta bardzo trudno wyjechać, droga jest ostrzeliwana, a nad nią stale operują drony, rozpoznanie z powietrza.

„Większość (cywilów) wyjechała. Jeszcze w lutym było tu nawet jakieś życie(…). Teraz zebrałoby się może z 20 osób”

– dodał jeden z żołnierzy.

Bachmut, który jest niemal całkowicie zrujnowany, siły rosyjskie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako epicentrum walk na całym froncie na wschodzie kraju.


425. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie

Rosyjska armia w wyniku dotychczasowych strat na froncie i problemów z dowodzeniem nie jest przygotowana do efektywnej odpowiedzi na szeroką ukraińską kontrofensywę – ocenia Instytut Badań nad Wojną.

ISW przeprowadził wszechstronną analizę rosyjskich sił na froncie na podstawie dostępnych publicznie źródeł. Doszedł do wniosku, że „większość dostępnych komponentów manewrowych ze wszystkich okręgów wojskowych, podobnie jak większość sił powietrznodesantowych, jest już zaangażowana na froncie do operacji ofensywnych lub defensywnych”.

Jak pisze ISW, wszystko wskazuje na ogólne wyczerpanie wojsk rosyjskich oraz zdezorganizowanie i rozproszenie sił na poszczególnych odcinkach frontu. W przypadku szerokiej kontrofensywy będzie to stanowić poważną przeszkodę w obronie przez Rosję krytycznych fragmentów frontu.

Exit mobile version