W miejscowości Owidiopol na południowy wschód od Odessy zainstalowano w cerkwi dzwony sporządzone z łusek od amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform. Pociski te były używane podczas obrony Bachmutu.
Ukrinform powołuje się na komunikat oddziału Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (DPSU) w obwodzie odeskim, opublikowany na Facebooku. „Dziś łuski kalibru 155 mmm z fortecy Bachmut zyskały nowe życie, stając się dzwonami cerkiewnymi” – głosi oświadczenie straży. Po zamianie w dzwony będą teraz „wzywać Ukraińców, by przychodzili na nabożeństwa, czynili dobre uczynki i modlili się za Zwycięstwo naszego kraju, a także – by zawsze pamiętali, za jaką cenę zdobywamy pokój” – oświadczył oddział DPSU. (https://tinyurl.com/4fwczjea)
Na zdjęciach opublikowanych na Facebooku widać pięć dzwonów – metalowych cylindrów – wiszących rzędem przed niedużą cerkwią pw. Opieki Matki Bożej w Owidiopolu. Duchowny trzymając sznur od każdego dzwonu wydobywa tony o różnej wysokości. Dźwięk dzwonów jest nieco metaliczny, ale układa się w melodię, tak jak przy zwykłych cerkiewnych dzwonach.
Komunikat DPSU głosi, że w czasie II wojny światowej ze świątyń prawosławnych zdejmowano dzwony i sporządzano z nich pociski, a „teraz pociski przywiezione z fortecy narodu ukraińskiego staną się dzwonami zwycięstwa” Ukrainy. Jak wyjaśnia oddział DPSU, cerkiew pw. Opieki Matki Bożej została zbudowana w 2018 roku przez uczestników „operacji antyterrorystycznej”, jak Ukraina nazywa działania militarne przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie.