„Sulechów 1945-2000. Fotograficzne wspomnienia mieszkańców”- to zbiór ponad 200 zdjęć, które pochodzą głównie z prywatnych zbiorów, co czyni wydawnictwo wyjątkowym. Indywidualne losy układają się bowiem w zbiorowy portret przybyłej tu po wojnie społeczności.
W Bibliotece Publicznej zorganizowano na ten temat specjalne spotkanie, które wzbudziło wśród mieszkańców ogromne zainteresowanie. Rozmowy toczyły się w wielopokoleniowym gronie. Starsi wspominali, a młodsi z ciekawością poznawali nieznaną, choć codzienną historię swojego miasta.
Początki Sulechowa sięgają czasów piastowskich, miasto wchodziło w skład państwa Mieszka I. W XII wieku Sulechów przeszedł pod władanie księstwa głogowskiego, a pod koniec XV wieku stał się częścią Marchii Brandenburskiej. W XVI i XVII wieku miasto przeżywało rozkwit dzięki rozwojowi handlu, rzemiosła i tkactwa. Na początku XX wieku miasto również rozwijało się dynamicznie. Wszystko zmieniło się podczas II wojny światowej, po której dawny Züllichau wolno podnosił się z gruzów i zaczęli przybywać nowi mieszkańcy.
Jedną z największych kolekcji pamiątek po dawnym Sulechowie ma Jerzy Wirski. To nie tylko zdjęcia, ale również archiwalne kroniki z lat 40 i 50, w których zawarta jest m.in. historia sulechowskiego sportu.
Posłuchaj reportażu.