8 marca IPN ogłosi nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru

8 marca IPN ogłosi nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru Radio Zachód - Lubuskie

8 marca w Belwederze zostaną ogłoszone nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej.

Odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich.

Wśród nowo zidentyfikowanych, jak informuje IPN, znajdują się m. in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie, zmarli i zamordowani w więzieniu w Raciborzu, żołnierze podziemia antykomunistycznego ziemi małopolskiej oraz ofiara zamordowana w komunistycznym więzieniu w Warszawie.


CZYTAJ TAKŻE: Na „Łączce” na Cmentarzu Wojskowym uczczono Żołnierzy Wyklętych


W uroczystości, która rozpocznie się o 11.00, wezmą udział rodziny zidentyfikowanych ofiar, prezes IPN Karol Nawrocki, zastępca prezesa IPN – dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN Karol Polejowski oraz przedstawiciele władz i instytucji państwowych.

Współorganizatorem uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom jest Kancelaria Prezydenta.

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje i identyfikuje ofiary reżimów totalitarnych oraz czystek etnicznych w ramach działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, we współpracy z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dotychczas zidentyfikowano ponad 240 osób. Odnaleziono i wydobyto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. W lipcu 2022 roku podano do publicznej wiadomości największą grupę zidentyfikowanych ofiar. Ogłoszono wówczas nazwiska 30 osób.


CZYTAJ TAKŻE: Władze ukraińskie wyraziły zgodę na prace poszukiwawcze mogił Polaków na Ukrainie


Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi działania poszukiwawcze w Polsce oraz poza jej granicami, m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie oraz w Niemczech. W tym roku zaplanowano kontynuację prac poszukiwawczych m. in. na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie, w Warszawie – na terenie dawnego więzienia Toledo na Pradze, na terenie Willi Jasny Dom oraz w Mucznem.

Exit mobile version