Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówią o tym pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni.
Do udziału w konferencji zaproszono prawników, historyków, publicystów i polityków. Patryk Szostak z działu komunikacji oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie zwraca uwagę, że jest wiele zagadnień prawnych, które wymagają pilnej międzynarodowej dyskusji.
„Czy prawo międzynarodowe w obecnym kształcie posiada odpowiednie instrumenty, żeby sobie poradzić z tą wojną i czy po wojnie Rosja będzie miała swoją Norymbergę?”
– podaje przykłady rzecznik Instytutu Pileckiego.
#CentrumLemkina powstało kilka dni po rosyjskim ataku na Ukrainę, by gromadzić relacje naocznych świadków zbrodni wojennych. W ciągu niespełna 12 miesięcy powstał ogromny zbiór pisemnych zeznań, zdjęć i filmów dokumentujących rosyjską agresję z perspektywy ludności cywilnej. pic.twitter.com/QY8P2UoUwy
— Instytut Pileckiego (@InstPileckiego) January 31, 2023
Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane dowody rosyjskich zbrodni, czyli zeznania świadków, zdjęcia i filmy z miejsc, w których Rosjanie dopuścili się przestępstw przeciwko ludzkości i pokojowi.