W południe, na na nowym wojennym cmentarzu na Westerplatte spocznie dowódca obrony wojskowej składnicy tranzytowej, oraz 9 odnalezionych 3 lata temu jego podkomendnych.
Pogrzeb obrońców Westerplatte jest dowodem na to, że Polska nie zapomina o swoich bohaterach – mówi wicedyrektor Muzeum II wojny światowej Marek Szymaniak.
Marek Szymaniak w rozmowie z IAR podkreśla niezwykłą symbolikę odnalezienia szczątków żołnierzy i ich godny pochówek.
„Odnalezienie obrońców Westerplatte w 2019 roku, 80 lat od rozpoczęcia II wojny światowej pokazuje, że Rzeczpospolita Polska nigdy nie zostawia swoich obrońców i zawsze po nich wraca. Ci dzielni żołnierze, heroicznie broniący Westerplatte od pierwszych minut II wojny światowej, a Westerplatte jest właśnie tym punktem odniesienia związanym związanym z początkiem II wojny światowej – większość z nich zginęła 2 września”.
Marek Szymaniak wyjaśnia, że pogrzeb obrońców Westerplatte rozpoczyna pierwszy etap stworzenia wyjątkowego miejsca pamięci.
„Chowamy ich na nowo wybudowanym cmentarzu, który jest pierwszym z elementów budowy dużego muzeum Westerplatte i wojny 1939 roku. To jest pierwszy etap realizacji tej bardzo ważnej dla Polski inwestycji muzealnej, również rzutującej na pokazywanie przez Polskę, że II wojna światowa rozpoczęła się tutaj, na Westerplatte”.
Wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte broniło 7 dni niewiele ponad 200 osób, w czasie walk z Niemcami poległo kilkunastu żołnierzy, a postawa obrońców półwyspu stała się symbolem niezłomności i odwagi polskiego żołnierza – przypomina doktor Szymaniak.
„Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na dysproporcję sił. Heroizm żołnierzy z Westerplatte polegał na tym, że niezależnie od tego czy mieli szanse powodzenia swojej walki czy nie i tak ją podjęli i prowadzili ją przez 7 dni”.
Dzisiejsze uroczystości rozpocznie (9.00) msza w intencji poległych w Bazylice świętej Brygidy w Gdańsku, w południe na nowym cmentarzu wojennym na Westerplatte dp grobów zostaną złożeni: major Henryk Sucharski, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Jan Gębura, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), starsi legioniści Ignacy Zatorski i Zygmunt Zięba oraz legionista Józef Kita, a także dwóch żołnierzy, których tożsamości nie udało się ustalić. W uroczystości wezmą udział rodziny poległych, prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu i instytucji państwowych, a także mieszkańcy Gdańska.