23 stycznia zmarła Barbara Krafftówna, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. W dorobku artystycznym miała dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych. Zmarła w wieku 93 lat.
Współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami, między innymi Andrzejem Wajdą, Leonardem Buczkowskim, Kazimierzem Kutzem i Stanisławem Bareją. Za najwybitniejszą kreację filmową aktorki uznano Felicję w obrazie „Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Widzowie zapamiętali ją też w roli Honoraty z serialu „Czterej pancerni i pies”, a także jako panią Makowiecką, siostrę Wołodyjowskiego w „Przygodach Pana Michała”.
Krafftówna grała również wielkie role dramatyczne, jak tytułową w sztuce Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” czy Laurę w „Indyku” Sławomira Mrożka. Do historii polskiej estrady weszły jej występy w „Kabarecie Starszych Panów”, a także „Pod Egidą” i „Frascati”. Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, grała też w Teatrze Telewizji. Występowała na wielu europejskich scenach, między innymi w Wiedniu, Amsterdamie, Pradze i Wenecji
W ubiegłym (2021) roku, podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Barbara Krafftówna obchodziła jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Powiedziała wtedy, że w działalności aktorskiej i w życiu prywatnym siłą dla niej była zawsze wiara:
Jako gwiazda „Kabaretu Starszych Panów” Barabara Krafftówna po mistrzowsku wykonywała swoje kwestie i piosenki, między innymi „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, „Zakochałam się w czwartek niechcący” czy „Przeklnę Cię”, śpiewaną w duecie z Bohdanem Łazuką.
W jednej z rozmów z Polskim Radiem aktorka mówiła, że w pracy ceni dyscyplinę i dobrą organizację, ponieważ – jej zdaniem – nieporządek w życiu i w duszy męczy człowieka:
Na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018” Barbara Krafftówna otrzymała Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia. Odbierając wyróżnienie, nie kryła wzruszenia:
Wspominając Barbarę Krafftównę, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wraz ze śmiercią artystki w historii polskiej kultury powstała wyrwa, której nie da się zapełnić:
Dyrektor i reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominał Barbarę Krafftównę jako niezwykłą postać polskiej kultury. Janusz Kukuła powiedział, że świat został pozbawiony jednego z najpiękniejszych uśmiechów:
W 2021 roku Barbara Krafftówna wystąpiła w słuchowisku Radia dla Ciebie „Moralność Pani Dulskiej” na kanwie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Grała Anielę Dulską, zaś w roli Felicjana Dulskiego wystąpił Franciszek Pieczka (zmarł 23 września 2022), z którym kilkadziesiąt lat wcześniej tworzyła filmową parę: Gustlika i Honoratę w serialu „Czterej pancerni i pies”.
Barbara Krafftówna była laureatką licznych wyróżnień za pracę artystyczną, między innymi nagrody Złote Wrota na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco w 1963 roku i „Złotej Maski” w plebiscycie „Expressu Wieczornego”. Zdobyła tytuł Najlepszej Aktorki na XXI Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych w 1982 roku, w 2005-tym odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.
Otrzymała tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2019 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Barbara Krafftówna przyjęła Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.