200 wydarzeń, w tym 100 pokazów filmowych opowiadających o różnych drogach do wolności – to czeka na publiczność 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Festiwal rozpocznie się w środę w Gdyni. W konkursie radiowym są aż cztery produkcje Radia Zachód.
– Publiczność będzie mogła wsłuchać się w ostatnie świadectwa bohaterów, przyjrzeć się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów. W programie filmy fabularne zrobione z hollywoodzkim rozmachem, kino kameralne, a także dokumenty z różnych zakątków świata – mówił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Cztery festiwalowe dni wypełnią także dyskusje, wystawy, koncerty, spektakle, spotkania z twórcami i świadkami historii. Wydarzenia odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Muzeum Marynarki Wojennej i Klubie Riviera. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zmierzy się 15 produkcji, w konkursie dokumentalnym – 26 prac, a w konkursie filmów polskich – 36 obrazów. Nagrodzone zostaną też dokumenty i reportaże radiowe. Do konkursu zakwalifikowano 17 prac.
Tegoroczne nominacje audycji wyprodukowanych przez Radio Zachód:
– „Pamiętajmy o nich” (Marzena Wróbel-Szała) – opowieść o Marku Grzelce, regionaliście z Nowej Soli, który upamiętnia „Marsz śmierci” więźniarek podobozów Gross-Rosen.
– „Powrót do korzeni” (Marzena Wróbel-Szała) – historia Hilarego Koprowskiego, który na emigracji opracował szczepionkę na polio.
– „Opowieści babci Leonardy” (Cezary Galek) – wielopokoleniowa opowieść o wojennych zesłańcach. Laureat tegorocznego konkursu „Grand PiK”.
– „Heini czyli Henio” (Kamil Hypki) – opowieść o Henryku Wojciechowskim z Sulechowa, który w czasie II wojny światowej został wywieziony do III Rzeszy i poddany germanizacji.