Polska otrzymała od Amerykanów ofertę budowy energetyki jądrowej. Podczas spotkania z ambasadorem USA i prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała szczegółowy raport na ten temat.
Dokument o nazwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej” powstawał 18 miesięcy i jego oddanie oznacza zamknięcie pierwszego etapu realizacji polsko-amerykańskiej umowy z października 2020 roku. Przeprowadzone badania dotyczyły dostosowania amerykańskich technologii jądrowych do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych, a także kosztów całego przedsięwzięcia. Raport został zaakceptowany przez dwustronny komitet, w którym zasiedli m. in. sekretarz energii USA i polski wiceminister klimatu i środowiska.
Amerykanie chcą zbudować w Polsce 6 reaktorów. Budowa pierwszego trwałaby między 2026 a 2033 rokiem. Ostatni reaktor miałby zostać oddany w 2043 roku. Minister Anna Moskwa poinformowała, że rząd ma miesiąc na podjęcie decyzji w sprawie oferty. Koszt budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej także na tym etapie objęty jest tajemnicą.