Krystyna Loska świętuje 85. urodziny. Życzenia byłej spikerce i prezenterce składa Prezydent RP

Fot. Telewizja Polska

Fot. Telewizja Polska

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia urodzinowe znanej spikerce telewizyjnej i prezenterce Krystynie Losce – informuje Kancelaria Prezydenta.

„Dziękujemy za wszystkie miłe chwile, które wniosła Pani do naszego codziennego życia, goszcząc tak często w polskich domach za pośrednictwem telewizyjnego ekranu”

– napisał prezydent w liście z okazji 85. urodzin legendy polskiej telewizji.


Zobacz: Mój ślad w telewizji – Krystyna Loska

„Zawsze patrzyłam widzom prosto w oczy” – wieloletnia spikerka Jedynki wspomina swoją pracę w telewizji. Dlaczego kamera z prompterem zniechęciła ją do pracy w mediach?


Krystyna Loska – sylwetka legendarnej prezenterki

Krystyna Loska urodziła się 25 lipca 1937 roku w Tychach. Prowadziła też festiwale piosenki w Opolu i Sopocie, zagrała w kilku filmach. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Telewizji Polskiej. Sympatię widzów zdobyła naturalnością i poczuciem humoru.

Przygodę z telewizją rozpoczęła w Katowicach w latach 50. XX wieku, by później przenieść się do Warszawy. Zasłynęła z umiejętności przedstawienia z pamięci programu na cały dzień. Widzowie byli przekonani, że przynosiła szczęście naszej kadrze w piłce nożnej – gdy zapowiadała mecz, Polacy wygrywali.

Mimo narzuconego z góry, dość schematycznego sposobu prezentowania tekstów przez spikerów, Krystyna Loska umiała błysnąć humorem w zapowiedziach programów. Jej talent komiczny został wykorzystany między innymi w bloku rozrywkowym „Studio Gama”, który w latach 70. przez pewien czas prowadziła wraz z Andrzejem Zaorskim. Była też konferansjerką na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Wystąpiła w kilku filmach, grając siebie. Debiutowała w 1971 roku w komedii muzycznej „Milion za Laurę”. Następnie pojawiła się między innymi w obrazach „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei, „Po drodze” Marty Meszaros, „Bal na dworcu w Koluszkach” Filipa Bajona i w serialu „Alternatywy 4”, także Stanisława Barei.

Na emeryturę przeszła w 1994 roku, po 35 latach pracy w telewizji. W 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krystyna Loska w młodości uczęszczała w Katowicach na aktorskie kursy przygotowawcze prowadzone przez Gustawa Holoubka. Karierę spikerki zaczęła w Polskim Radiu. Na początku lat 60. XX wieku prowadziła w katowickiej stacji popularny program dla młodzieży „To idzie młodość”. W tym samym czasie studiowała na wydziale aktorskim szkoły teatralnej w Krakowie.

Dzięki sugestii kolegi ze szkoły, prezentera telewizyjnego, postanowiła spróbować sił na małym ekranie. Na początku czytała listy dialogowe filmów. W czerwcu 1962 zadebiutowała, jako spikerka, zapowiadając emisję serialu Walta Disneya „Zorro”. Po 10 latach pracy w Katowicach przeniosła się do Warszawy, gdzie od 17 października 1972 pracowała w Telewizji Polskiej, jako prezenterka i konferansjerka.

W konkursie z okazji 40-lecia Telewizji Polskiej została uznana za jedną z trzech najpopularniejszych postaci.

Krystyna Loska była żoną Henryka Loski, działacza piłkarskiego (zmarł w 2016), współpracownika Kazimierza Górskiego. Jest matką Grażyny Torbickiej, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej.

Exit mobile version