Rząd przyjął projekt Polityki Naukowej Państwa. Przedłożył go minister edukacji i nauki.
„Polityka Naukowa Państwa to strategiczny dokument, który wskazuje priorytety funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Określa także najważniejsze wyzwania rozwojowe dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, na które odpowiedzią powinny być badania naukowe prowadzone na najwyższym poziomie oraz kształcenie wysokiej klasy specjalistów na studiach wyższych i w szkołach doktorskich”
– wyjaśnia w komunikacie Kancelaria Premiera.
📅 #DziśNaRM Rada Ministrów przyjęła projekt Polityki Naukowej Państwa.
👉 Polityka Naukowa Państwa (PNP) to strategiczny dokument, który wskazuje priorytety funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Czytaj więcej ➡️ https://t.co/GQYlEfqmjT pic.twitter.com/QMc9aHqbqK
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 19, 2022
Polityka Naukowa Państwa ma wspierać prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych i optymalne wykorzystanie wiedzy naukowej oraz zapewnić autonomię uczelni. Dokument – jak przekonuje Rada Ministrów – odpowiada na potrzeby społeczeństwa, gospodarki i obywateli, przyczyniając się do poprawy jakości życia i budowania przewagi konkurencyjnej Polski na arenie międzynarodowej.
Celem PNP jest stworzenie warunków do prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych i ułatwienie dostępu do wysokiej jakości kształcenia przyszłych pokoleń. Priorytety określone w dokumencie będą miały również przełożenie na synergię i rozwój współpracy międzynarodowej w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
Polityka Naukowa Państwa stanowi podstawę do realizacji programów strategicznych i rozwojowych państwa. Będzie promować rolę nauki i szkolnictwa wyższego.
„Co przyczyni się do podniesienia ich prestiżu i zwiększenia zaufania społecznego do wyników badań naukowych” – zapewnia rząd.