Maląg: Ukraińcy nie zabierają Polakom miejsc pracy. Mogą uzupełnić nasz rynek [WIDEO]

Fot. PAP Wideo

Fot. PAP Wideo

Obywatele Ukrainy nie zabierają Polakom miejsc pracy, a mogą uzupełnić nasz rynek – powiedziała w piątek w Studiu PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zauważyła, że obecnie jest ok. 300 tys. ofert pracy.

Z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. Według MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju.

Szefowa MRiPS w piątek powiedziała w PAP.pl, że 4,9 proc. to rzeczywiście rekordowe stopa bezrobocia, najniższa od 32 lat, czyli od czasu transformacji. „W liczbach bezwzględnych bezrobotnych mamy ok. 820 tys. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku to jest 170 tys. mniej” – powiedziała minister Maląg.

Zaznaczyła, że stabilny rynek pracy w Polsce jest wynikiem polityki rządu w czasie pandemii. Przypomniała, że na ratowanie miejsc pracy przeznaczono ok. 250 mld zł.

„Zależy nam, żeby gospodarka wróciła na dynamiczne tory rozwoju. W ramach rządowych inwestycji strategicznych do samorządów trafiło już blisko 50 mld zł, które będą przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury” – powiedział szefowa MRiPS.

Przyznała, że rynek pracowników uzupełniają w Polsce mieszkańcy Ukrainy. „Przed wybuchem wojny w Ukrainie w większości pracowali u nas mężczyźni, tymczasem obecnie są to kobiety. Szacujemy, że ok. 300 tys. osób, który przybyły do Polski po 24 lutego, podjęło już pracę. Świadczą o tym dane ZUS z odprowadzanych składek” – wyjaśniła minister Maląg.

Poinformowała, że zgodnie z danymi Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz nowego portalu pracawpolsce.gov.pl obecnie jest ok. 300 tys. ofert pracy. „To pokazuje, że obywatele Ukrainy nie zabierają Polakom pracy, a mogą uzupełnić nasz rynek” – zaznaczyła szefowa MRiPS.

Powiedziała, że „najbardziej brakuje pracowników w budownictwie i przemyśle. „Potrzebne są także kadry wysokowyspecjalizowane np. informatycy” – dodała.

Powiedziała, że w tym celu w ramach Funduszu Pracy MRiPS uruchomiono projekt „Razem Możemy Więcej”, w którego ramach samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje rynku pracy mogą ubiegać się o środki na aktywizację zawodową i integrację cudzoziemców np. poprzez organizowanie kursów językowych. Wspomniała, że została także uruchomiona uproszczona droga związana z nostryfikacją dyplomu.

Cały czas razem z Państwową Inspekcją Pracy monitorowana jest również sytuacja, aby zawierane umowy były zgodne z obowiązującym w kraju prawem” – zapewniła minister Malag.

Powiedziała, że ok. 30 proc. Ukraińców, którzy przebywają obecnie w Polsce chce u nas pozostać. „My stwarzamy rozwiązania systemowe. Schronienie, bezpieczeństwo, a teraz pracę, która daje człowiekowi poczucie stabilizacji” – powiedziała.

Przyznała, że obywatele Ukrainy w większości wybierają w Polsce duże miasta na Mazowszu, na Śląsku czy w Wielkopolsce.

„Małe miejscowości będą atrakcyjne tylko wtedy, kiedy będą tam miejsca pracy i miejsce do zamieszkania” – oceniła szefowa MRiPS. Jak zaznaczyła, w tym celu podejmowane są różne działania systemowe.

Dzięki niemu „przedsiębiorca z każdego miejsca w Polsce może przedstawić swoją ofertę pracy” – powiedziała minister Maląg. Zauważyła, że aby pozyskać pracowników, pracodawcy przedstawiają niekiedy ciekawe benefity, w tym np. miejsce zakwaterowania.

Szefowa MRiPS przyznała, że w letnich miesiącach w mniejszych miejscowościach jest dużo łatwiej o pracę sezonową. „Jest ona także jeden z czynników spadku bezrobocia” – powiedziała minister Maląg.

Portal pracawpolsce.gov.pl dostępny jest w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku. Obywatele Ukrainy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia – https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19-524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl.

Przydatne informacje, także w języku ukraińskim, są na stronach centralnej bazy ofert pracy https://oferty.praca.gov.pl.

Cały wywiad z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg dostępny jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1297866%2Cgosc-studia-pap-minister-marlena-malag.html. (PAP)

Rozmawiała: Anna Nartowska

Exit mobile version