środa, 24 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

„Niskie Podatki” już od 1 lipca. Co się zmienia?

PAP PAP
2022-06-30 17:25
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Jak informuje ministerstwo finansów 1 lipca wchodzą w życie „Niskie Podatki” – nowe rozwiązania, które obniżają podatki oraz upraszczają i stabilizują system podatkowy.

Zmiany wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego, a to oznacza, że będą one korzystne lub neutralne dla podatników.

Najważniejsze zmiany od 1 lipca to 12 proc. PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej, preferencyjne rozliczenie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci, 1,5% dla OPP oraz możliwość limitowanego odliczania składki zdrowotnej przez niektórych przedsiębiorców.

Utrzymana zostaje kwota wolna od podatku – 30.000 zł i pierwszy próg podatkowy na wyższym poziomie 120 000 zł.

„Zlikwidowane będą rozwiązania, które się nie sprawdziły: tzw. ulgę dla klasy średniej i mechanizm +rolowania+ zaliczek na PIT”

– informuje MF w komunikacie.

Zmiany, które wchodzą w życie 1 lipca br. uwzględniają głosy obywateli, przedsiębiorców, zgłaszane postulaty społeczne oraz uwagi ekspertów w trakcie konsultacji.

„Wspólnie wypracowaliśmy nowe przepisy. Zapewnią one większą przewidywalność rozliczeń i zmniejszą należne podatki.”

– pisze ministerstwo.

W znowelizowanej ustawie podatkowej pozostają wszystkie korzystne zmiany ze stycznia 2022 r. w tym m.in.: wyższa kwota wolna (30 tys. zł) i 32-proc. podatek dopiero od nadwyżki ponad 120 tys. zł rocznie. Oprócz tego pojawiają się rozwiązania, które już w skali roku 2022 pozwolą zauważyć obniżenie obciążeń podatkowych:

  • stawka PIT obniżona z 17 proc. do 12 proc. dla wszystkich podatników na skali (pracowników, zleceniobiorców, emerytów, przedsiębiorców),
  • umożliwienie przedsiębiorcom, którzy nie mogą korzystać z obniżonej stawki PIT limitowanego odliczenia składki zdrowotnej,
  • możliwość powrotu na skalę przedsiębiorcom, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt,
  • likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej i mechanizm „rolowania zaliczek”,
  • uelastycznione od 2023 r. zasady stosowania kwoty wolnej, która będzie dzielona nawet pomiędzy 3 płatników i stosowana również przy umowach zlecenia,
  • preferencyjne rozliczenie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci,
  • nowe preferencje prorodzinne,
  • wpływy dla OPP zwiększone do 1,5 proc.,

Reforma podatków została rozłożona na 2 etapy:

  1. od lipca 2022 roku: w związku z obniżką stawki PIT do 12% likwidowana jest tzw. ulga dla klasy średniej oraz uchylany jest przepis utrzymujący miesięczne zaliczki na podatek PIT na poziomie z 2021 roku (tzw. „rolowanie” zaliczek);
  2. od stycznia 2023 roku: zostaje wprowadzona możliwość odliczania kwoty wolnej u maksymalnie 3 płatników oraz możliwość stosowania kwoty wolnej od podatku przez wszystkich płatników (np. w umowach zlecenia).

„Decyzja o rozłożeniu reformy na dwa etapy to efekt dialogu z księgowymi i dostawcami oprogramowania kadrowo-płacowego podczas procesu konsultacji społecznych, którzy potrzebują więcej czasu na praktyczne zaimplementowanie tych zmian. Przesunięcie ich o pół roku umożliwi im wdrożenie odpowiednich narzędzi.”

– informuje ministerstwo finansów.

Zaliczki od lipca

Efekt zmian dla poszczególnych podatników będzie zależeć od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości wynagrodzenia. Zmiany wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego, a to oznacza, że będą one korzystne lub neutralne dla podatników.

Wielu podatników na zmianach zyska już w lipcu. Niektórzy zapłacą jednak wyższe zaliczki na PIT od lipca. Wzrost wysokości zaliczki oznacza spadek miesięcznego wynagrodzenia na rękę. Nie oznacza to jednak straty w rozliczeniu rocznym. W nowelizacji ustawy „Niskie Podatki” w rozliczeniu rocznym większość podatników zyskuje zarówno w stosunku do 2021 r., jak i w odniesieniu do zasad wprowadzonych w styczniu 2022 r.

Wyższe zaliczki na PIT będą dotyczyć:

  • Podatników, którzy nie złożyli PIT-2 przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto
  • Podatników zatrudnionych na umowę o pracę, którzy złożyli PIT-2 przy zarobkach od 10 300 do 12 800 zł/msc. brutto – w ich przypadku zaliczki wzrosną maksymalnie o 60 zł.
  • Mundurowych przy zarobkach od ok. 8 900 do 12 800 zł/msc. brutto
  • Emerytów (kwota wolna stosowana przez ZUS z mocy ustawy) z emeryturą od ok. 9 400 do 12 800 zł/m-c. brutto.
  • Zleceniobiorców (którzy nie mają jeszcze w 2022 r. możliwości złożenia PIT-2) przy zarobkach do 12 800 zł/m-c. brutto.
  • Podatników, którzy osiągają dochody z więcej niż jednego źródła (tzw. zbieg umów) – w tym przypadku zaliczka wzrośnie w tym źródle dochodu, w którym podatnik nie ma złożonego PIT -2.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj.

Podatnicy, dla których tzw. ulga dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalna zostaną za 2022 rok rozliczeni z ulgą dla klasy średniej (taka sytuacja może dotyczyć 1 na 1000 podatników).

Koniec z „rolowaniem” zaliczek

Wzrost zaliczek na podatek u niektórych podatników to efekt likwidacji mechanizmu „rolowania” zaliczek wprowadzonego w styczniu 2022 r. Powodował on, że – u osób, które nie zyskiwały na reformie – zaliczki były pobierane w wysokości nie wyższej niż w 2021 r.

„W rezultacie zaliczki na PIT były niższe niż powinny. Gdyby to rozwiązanie nie zostało uchylone, to wprawdzie zaliczki byłyby niskie, ale przy rocznym rozliczeniu podatku trzeba by było dopłacać spore kwoty.”

– głosi komunikat MF

Wzrost zaliczek dla części osób będzie miał charakter przejściowy, gdyż zyskają one w dalszej części roku w wyniku podwyższenia progu podatkowego (z 85 528 zł do 120 000 zł), co w zaliczkach miesięcznych odczują w ostatnich miesiącach roku.

Jak informuje ministerstwo, „gdyby nie zmiany to osoby te płaciłyby znacznie wyższe zaliczki (i to nawet dwukrotnie lub trzykrotnie) po przekroczeniu progu (85 528 zł).”

Jednocześnie – wskutek „rolowania” zaliczek – takie osoby miałyby duże niedopłaty podatku w rozliczeniu rocznym za 2022 r.

Nowe zasady stosowania kwoty wolnej od 2023

Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy będą mieć możliwość stosowania kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia.

Po zmianach wieloetatowcy będą mogli korzystać z kwoty wolnej w zaliczkach nawet u 3 płatników. Możliwość ta będzie dotyczyła również osób na umowach zlecenia.

Dzięki temu zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2 nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty. Tym samym od 2023 m.in. u zleceniobiorców kwota miesięcznych zaliczek będzie dostosowana do ich rocznego podatku, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku.

Tagi: TEMAT DNIA

Czytaj również

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Nowa gamma kamera dla zakładu medycyny nuklearnej żarskiego szpitala

23 czerwca 2026

Zakład medycyny nuklearnej 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach otrzymał na wyposażenie nową gamma kamerę. Koszt specjalistycznego urządzenia to ponad...

fot. Akademia im. Jakuba z Paradyża
LUBUSKIE

Studenci gorzowskiej akademii wygrali Akademickie Mistrzostwa Menadżerskie

23 czerwca 2026

Trzech studentów gorzowskiej akademii wygrało finał Akademickich Mistrzostw Menedżerskich 2026. Łukasz Grzywacz, Marcel Szczęsny i Michał Matkowski z Wydziału Ekonomicznego byli lepsi od 383...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Przy ulicy Żagańskiej w Żarach powstanie mieszkanie wspomagane

23 czerwca 2026

Żarski magistrat otrzymał ponad 160 tysięcy złotych na utworzenie tak zwanego mieszkania wspomaganego. Lokal przy ulicy Żagańskiej przeznaczony będzie dla...

fot. Pixabay
LUBUSKIE

Nowe boisko na rozpoczęcie wakacji w Lubsku

23 czerwca 2026

Przy kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku zakończono przebudowę boiska wielofunkcyjnego. Wartość inwestycji to blisko milion złotych. Otwarcie obiektu...

fot. facebook.com/Stal Gorzów
LUBUSKIE

Stal Gorzów ma nowego Dyrektora Zarządzającego

22 czerwca 2026

Przetasowania w strukturze Stali Gorzów. Magdalena Ciszek-Kozłowska została nowym Dyrektorem Zarządzającym. Zastąpiła na tym stanowisku Dariusza Wróbla, który jednak pozostanie...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Nowe boisko przy szkole 59 w Żaganiu oddane do użytku [ZDJĘCIA]

22 czerwca 2026

Przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu oficjalne oddano do użytku boisko wielofunkcyjne dla uczniów. Inwestycja kosztowała ponad milion...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj