W Cybince wspominano dziś wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego ponad 70 lat temu. Była ona wówczas jednym z etapów podróży ówczesnego prymasa po tworzonych po wojnie parafiach na zachodzie kraju.
Na skwerze przy kościele parafialnym w Cybince odsłonięto dziś obelisk upamiętniający to wydarzenie.
Zdaniem wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Polejowskiego to doskonały przykład, że ważne wydarzenia historyczne działy się także w małych miejscowościach.
Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński powiedział, że wizyta prymasa Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii diecezji. Kardynał Wyszyński odwiedził Cybinkę na zaproszenie kapłana, z którym był wcześniej w seminarium.
Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk dodał, że tamta wizyta miała dodać otuchy nowym mieszkańcom tych terenów, którzy w zdecydowanej większości byli przesiedleńcami z Kresów.
Pamiątkowy obelisk w Cybince ufundował poznański oddział IPN.
A tak po latach kard. Stefan Wyszyński wspominał podróż do Cybinki z końca 1951 roku:
W Cybince widziałem Polskę w miniaturze. Lud, który tu się modlił w starym, do niedawna protestanckim zborze, dziś świątyni katolickiej, był uosobieniem wspólnoty narodu. Bo chociaż przywędrowali tu ze wszystkich ziem Rzeczypospolitej, to jednak rychło odnaleźli wspólny język. Porozumieli się u stóp ołtarzy Pańskich. Tu opuścił ich lęk przed przyszłością, niepewność losu, bo tu usłyszeli znane sobie wołanie Kościoła: Sursum corda. Tu zaśpiewali sobie społem: „Serdeczna Matko”. W tej nucie mieści się cała gama ozdrowieńczych mocy. Jak doniosłą rzeczą dla narodu, narażonego na zmienne koleje dziejowych przemian, posiadać więź jednej wiary, która zespala przeżycia dziejowe.
Szersza relacja z uroczystości w Cybince w niedzielę po godz. 16:05 w cyklu „Historie pisane na nowo…”.