Nie żyje Maryna Miklaszewska, dziennikarka, pisarka i działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL

Fot. Daniel Kruczynski - CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28235958

Fot. Daniel Kruczynski - CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28235958

Nie żyje Maryna Miklaszewska, dziennikarka Polskiego Radia, pisarka i działaczka opozycji demokratycznej, współautorka popularnego musicalu „Metro”, autorka książki „Wojtek z Armii Andersa”. Zmarła wczoraj, mając 75 lat.

W przeszłości Maryna Miklaszewska była związana z Polskim Radiem. W latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu Trzeciego, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem „Solidarność”. W 1989 wróciła do Polskiego Radia i była redaktorką Programu Pierwszego. Ostatnio, w Polskim Radiu 24, wspólnie z Magdaleną Mertą, prowadziła cykliczną audycję „Polki”, poświęconą najważniejszym kobietom polskiej historii.

Podczas stanu wojennego działała w drugim obiegu i przepisywała niezależne czasopisma. Uczestniczyła w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom przy kościele św. Marcina w Warszawie, do 1989 działała też w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych. W 1986 roku, pod pseudonimem Miłosz Kowalski, opublikowała w niezależnej Oficynie Wydawniczej Rytm książkę ”Mikołajek w szkole PRL”.

Maryna Miklaszewska była też między innymi autorką powieści kryminalnej „Portret pamięciowy” i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji „Hrabia”. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro”, który swoją premierę miał w styczniu 1991 roku.

W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść „Wojtek z Armii Andersa” o niedźwiedziu brunatnym, który w czasie II wojny światowej przeszedł cały szlak bojowy z żołnierzami Armii Andersa.

Była współtwórcą Kongresu Polska Wielki Projekt, a także pomysłodawczynią Honorowej Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, przyznawanej przez Kongres, twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.

W 2001 roku została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W zeszłym roku odebrała nagrodę „Drzwi do Wolności” na Festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci” w Gdyni.

Maryna Miklaszewska – sylwetka

Urodziła się 4 stycznia 1947 roku. Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego „Płomyczka” – popularnego czasopisma dla dzieci i młodzieży.

W latach 80. współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem „Solidarność”. W tym czasie przeprowadziła między innymi wywiad z Tadeuszem Konwickim, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu „Małej apokalipsy”. Także poza cenzurą w 1986 roku ukazała się jej książka „Mikołajek w szkole PRL”, wzorowana na francuskiej serii opowieści o Mikołajku. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław.

Maryna Miklaszewska tłumaczyła też wiersze i teksty piosenek czeskiego poety Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym, w tym Vaclava Havla – działacza antykomunistycznego i pierwszego prezydenta Czech.

Była rozpracowywana przez Wydział II Departamentu III MSW.

W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk” – pierwszy musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

Exit mobile version