Sejmowa komisja pracuje nad projektem o Sądzie Najwyższym

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka będzie dziś kontynuować pracę nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (pocz. 10.30). Przewiduje on likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz wprowadzenie tak zwanego testu bezstronności i niezawisłości sędziego.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła, że projekt jest procedowany w komisji w kształcie zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyraziła nadzieję, że tak będzie do końca prac parlamentarnych, zaznaczając jednocześnie, że Kancelaria Prezydenta jest otwarta na ewentualne poprawki. Podkreśliła, że najistotniejszą kwestią jest realizacja celu tej ustawy. Wskazała, że z jednej strony jest to osiągnięcie porozumienia z Komisją Europejską, a z drugiej takie ukształtowanie reguł odpowiedzialności zawodowej dla sędziów, aby mogła być sprawnie i skutecznie egzekwowana.

Prezydencki projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, która od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Proponowane przepisy przewidują także wprowadzenie tak zwanego „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, który ma umożliwić zbadanie okoliczności powołania sędziego i postępowania po powołaniu. Na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, która rozpatruje projekt, posłowie Solidarnej Polski zgłosili poprawkę, która przewiduje zastąpienie „testu bezstronności” „testem apolityczności sędziowskiej”. Dziś komisja rozpatrzy poprawki zgłoszone na poprzednim posiedzeniu.

Exit mobile version