Dziś w płockiej filii Politechniki Warszawskiej minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że mimo wielkiego zaangażowania się w pomoc uchodźcom z Ukrainy seniorzy nie są pozostawieni sami sobie.
Szefowa resortu rodziny przypomniała, że polityka senioralna oparta jest na dwóch filarach – wsparciu finansowym i wsparciu aktywności w jesieni życia.
„Wsparcie finansowe czyli wzrost minimalnej emerytury, wzrost emerytury przeciętnej, 13. emerytura, od której odprowadzana będzie tylko składka zdrowotna i w czwartym kwartale wypłata emerytury czternastej”
– podkreśliła minister Maląg.
Mówiąc o filarze drugim szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę na takie programy jak Senior+, Aktywni+, Opieka 75+ oraz Program Wspieraj Seniora, który zainicjowano w czasie pandemii koronawirusa, gdy obowiązywały rekomendacje, aby osoby starsze unikały wychodzenia z domu. Te wszystkie działania zostały wzbogacone o dodatkowy komponent – „opaski bezpieczeństwa” dla seniorów, które umożliwiają wysyłanie sygnału do centrum obsługi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Minister Marlena Maląg odwiedziła też dzisiaj Wyszogród, gdzie przekazała promesę na 200 tys. złotych dla tamtejszego samorządu gminy na utworzenie klubu seniora w ramach programu Senior+. Podkreśliła, iż gdy PiS w 2015 roku obejmował władze, w Polsce działało niespełna 100 domów i klubów seniora, a obecnie jest ich ponad 1100 i kolejne 100 powstanie jeszcze w tym roku.